Maymunlar Telif Hakkı Davası Açamayacaklar

Maymun Telif Hakkı

Amerika Birleşik Devletleri’nde görülmeye devam edilen ‘maymun selfiesi’ davasında ilginç bir karar daha alındı.

Mahkeme üyeleri, maymunların başkalarına karşı telif hakkı davası açamayacağı ve çeşitli kuruluşların onların yerine davaya müdahil olamayacaklarını söyledi.

David Slater Monkey Selfie

Birbirinden ilginç detaylar barından olay 2011 yılında başladı. 2011’de Endonezya’da çalışan David Slater isimli İngiliz kökenli bir fotoğrafçı, çeşitli çekimler yaptığı sırada fotoğraf makinesini kısa süreliğine maymunlara bıraktı ve maymunlardan bir tanesi kendi başına, yazının en başında yer alan selfie’yi çekti. Slater’in fotoğrafı yayınlanmasından sonra 'maymun selfiesi' pozu, internetin neredeyse her noktasına yayıldı ve en çok görüntülenen fotoğraflardan bir tanesi oldu.

Bütün olaylar ise Wikimedia isimli internet sitesinin maymun fotoğrafını izinsiz olarak internet sitesinde kullanmasıyla başladı. Fotoğrafın telif hakkının kendisine ait olduğunu söyleyen David Slater, Wikimedia’ya telif hakkı davası açtı. Wikimedia ise fotoğrafın maymun tarafından çekildiğini, bu sebeple telif hakkının maymuna ait olması gerektiğini söyledi. Davanın dallanıp budaklanmasından sonra Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler (PETA) isimli kuruluş davaya müdahil oldu ve maymunun yanında saf tuttu.

Yakın zaman önceyse PETA ve David Slater, telif haklarının yüzde 25’lik kısmının maymun koruma kuruluşlarına bağışlanması koşuluyla anlaşmaya vardıklarını açıkladılar. Yapılan anlaşmaya rağmen Temyiz Mahkemesi, benzer bir konunun tekrar mahkemelere taşınması durumunda emsal olması adına davayı düşürmedi. Bugün itibarıyla ilginç bir karar daha alan mahkeme, maymunların telif hakkı davası açamayacaklarını ve PETA gibi kuruluşların hayvanlar adına başkalarını suçlayamayacaklarını duyurdu. 

Kararın PETA gibi kuruluşların yasaları kendi yararlarına kullanmamaları için verildiği iddia edilirken, bundan sonra maymunlar ve telif hakkı davalarının yan yana gelemeyeceği belirtildi.