McAfee'nin Kurucusu John McAfee Tutuklandı

McAfee'nin Kurucusu John McAfee Tutuklandı

Amerikalı yazılım uzmanı John McAfee, yani McAfee antivirüs ve güvenlik yazılımları şirketinin kurucusu uzun süredir bir cinayet suçlaması nedeniyle Belize’de otoritelerden kaçıyordu. Ancak Çarşamba günü Guatemala polisine ülkeye kaçak girmeye çalışırken yakalanan McAfee böylece sınır polisi tarafından tutuklanmış oldu.

Yaklaşık olarak 3 haftadır saklanan McAfee, Belize’de Amerikalı Gregory Faull’un cinayeti ile ilgili şüpheleri üzerine çektiği için Guatemala’ya kız arkadaşı Samantha ile kaçmaya çalışıyordu. Guatemala İçişleri Bakanı Mauricio Lopez Bonilla sınırdan kaçak geçişi sırasında kendisini yakaladıklarını açıkladı.

Tutuklanmanın ardından polisler tarafından korunan bir göçmenlik bürosuna götürülen McAfee’nin şu anda durumunun ne olacağı belirsizliğini koruyor. John McAfee’nin Belize ile sınır çatışmaları yaşayan Guatemala’dan politik koruma isteyebileceği de iddialar arasında yer alıyor. Belize’ye dönerse öldürüleceğini belirten McAfee’nin sözlerini ise Belize Başbakanı komik ve paranoyakça bulduğunu açıkladı.

McAfee yaklaşık 4 yıldır bu küçük Orta Amerika ülkesinde yaşıyordu ve Amerika’daki Silikon Vadisi’nin ilk yerleşimcilerinden ve girişimcilerinden bir tanesiydi. 1980’lerin ortalarında Lockheed şirketindeki danışmanlık görevinden ayrıldı ve McAfee şirketini kurdu. Şu anda şirketin Intel tarafından satın alınması nedeniyle kendisinin kurduğu firma McAfee ile bir ilgisi bulunmuyor.

YORUMLAR