Medya Oynatıcısı VLC’de Bazı Güvenlik Açıkları Saptandı

Medya Oynatıcısı VLC’de Bazı Güvenlik Açıkları Saptandı

Popüler medya oynatıcısı VLC'nin bazı güvenlik açıkları saptandı. Bu açıklar kullanıcıların siber saldırılara karşı savunmasız bırakabiliyor. Saldırılar hem RAM hem de bazı rastgele kodlar üzerinde oynanmasına olanak veriyor.

Bu hafta yapılan bir güvelik açıklama raporunda kullanıcılarına risk getiren medya oynatıcılar arasında VLC'yi de görmek üzüntü verici oldu. VLC'nin yazılımı Windows ile entegre olduğunda tehlike yaratabilecek güvenlik açıkları oluşturduğu saptandı. 

VideoLAN Project, kar amacı gütmeyen ve pek çok formatı oynatabilen son derece hızlı bir medya oynatıcısı olarak, her zaman bu tür yazılımlar arasında tercih edilen bir yere sahip. VLC aynı zamanda farklı platformlarda da kullanılabildiği için de tercih ediliyor.

VLC pek çok FLV ve M2V dosyalarını oynatmaya çalışırken bazı açıklarını ortaya çıkarıyor. Bu açıklar siber saldırganlar için işletim sistemlerinde bazı kapıları aralayabiliyor. Bu konuda özellikle hala Windows XP kullanıcılarının çok dikkatli olması gerekiyor. 

26 Aralık 2014 tarihinden beri bu konuda uyarılar alan VLC henüz sorunla ilgili bir yama çıkarmadı. Kullanıcılar yeni sürümü hazırlandığında bu sorunların giderilmiş olmasını umut ediyorlar. 

VLC Media Player ile Ekran Kaydı Alma

VLC Hileleri ve İpuçları

VLC Player Android TV Platformuna Geliyor

YORUMLAR