MegaUpload'ın Kapatılması Film Dünyasının İşine Yaradı

MegaUpload'ın Kapatılması Film Dünyasının İşine Yaradı

MegaUpload bildiğiniz gibi yoğun olarak paylaşılan korsan film ve müzikler nedeniyle geçtiğimiz sene sitenin sahibi Kim Dotcom'un malikanesine yapılan baskının ardından kapatılmıştı ve Hollywood bu adımdan oldukça memnun kalmıştı. Son yıllarda giderek artan korsan yayıncılığın film, dizi ve müzik başta olmak üzere pek çok sektörün gelirine engel olduğu zaten bilinenler arasındaydı.

Motion Picture Association of America'nın yaptığı araştırmalara ve Wall Street Journal'ın aktardığı bilgilere göre MegaUpload'ın kapatılmasının üzerinden geçen bu kadar zamanda online film gelirleri yüzde 6-10 arasında artış gösterdi. Araştırma ABD dahil olmak üzere 12 ülkede gerçekleştirildi.

Araştırmayı gerçekleştirenlerin ağzından aktarmak gerekirse;

"Vardığımız sonuca göre, bazı müşteriler MegaUpload ve Megavideo'nun sebep olduğu siber korsancılık engellediği zaman yasal yollardan satın alma veya kiralama işlemine geçiş yaptılar."

Ancak bu kullanıcıların sadece geçici bir çözüm olarak mı kiralama ve satın almaya yöneldikleri yoksa kalıcı mı oldukları bilinmiyor. Zira farklı bir korsan imkanı bulunduğu anda yeniden yasadışı film ve müzik elde etmeye dönecek olan kullanıcılar sektöre bir hayal kırıklığı daha yaratacaktır.

Age of Empires 2 HD geliyor!

YORUMLAR