Meğer Akıllı Telefonların Radyoları Bilerek Engelleniyormuş

Meğer Akıllı Telefonların Radyoları Bilerek Engelleniyormuş

Muhtemelen artık akıllı telefonlarda varsayılan bir radyo uygulamasının olmadığının farkında bile değilsiniz. Kullanıcılar ise bu durumdan şikayetçi olmak yerine radyo uygulaması indirerek müzik dinliyorlar. Ancak önemsiz gibi görünen radyo, çoğu zaman hayat kurtarıcı olabilir.

Akıllı telefonlarda artık olmayan FM Radyo'nun aslında akıllı telefonlarda fiziksel olarak yer aldığı ancak, GSM operatörleri ve müzik yayın şirketlerinin baskıları nedeniyle bu fonksiyonun kapalı tutulduğu ortaya çıktı. Bazı Android telefonlarda ve tüm iPhone modellerinde artık göremediğimiz FM Radyo ise doğal afet durumlarında hayat kurtarıcı rol oynayabileceği için bu durumdan rahatsız olan bir grup imza kampanyası başlattı.

Modern telefonlarda uzaktan programlanabilen FM Radyo çipi yer aldığı ancak bazı müzik sağlayıcılarının karını engellediği için bilerek bu özelliğin devre dışı bırakıldığı gün yüzüne çıktı. Android cihaz üreticilerinin çoğu bu durumu kabullenirken, Apple ise çipin iPhone'larda olduğunu inkar ediyor. CBS kanalından yapılan habere göre, ABD'de GSM operatörlerine ve telefon üreticilerine bu konuda baskı yapmak isteyen bir grup imza kampanyası başlattı. Sesini kısa sürede halka duyurabilmeyi başaran grup önemli bir farkındalık da yarattı. İmza kampanyası sonucunda telefonlarda çip olduğun kabul eden Sprint, kilidi kaldırdığını açıklarken, Blu şirketi ise bu ay içerisinde kilidi kaldıracağını söyledi. Öte yandan pek çok GSM şirketi bu yıl içerisinde kilidi devre dışı bırakacak.

Kendi telefonlarında çip olduğunu inkar eden Apple ise imza kampanyasına direnmeye devam ediyor.

Twitter 140 Karakter Limitini Daha Verimli Kullanmanın Yolunu Buldu

Android Experiments Yarışması Sonuçlandı, Mükemmel Projeler Ortaya Çıktı

YORUMLAR