Meğer Koyunları Fazla Hafife Almışız

koyundeneyi

Koyunlar çoğunlukla uysallıklarıyla ve düşük zeka düzeyiyle bilinirler. Hatta koyunların bu kötü şanı atasözleri ve deyimlere dahi konu olmuştur. Ancak Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma aslında koyunlar hakkında çok yanıldığımızı gösterdi. Zira koyunların yüz tanıma konusundaki becerileri şaşırttı.

Cambridge Üniversite’sinden araştırmacıların yürüttükleri çalışma sonucunda koyunların ünlülerin fotoğraflarını tanıdığı ve birbirinden ayırt edebildiği görüldü. Doğru seçimleri yaptıklarında yem ile ödüllendirilen koyunların farklı açılardan çekilen fotoğrafları bile ayırt edebildiği tespit edildi. Koyunlar eski ABD Başkanı Barack Obama, BBC spikeri Fione Bruce ve oyuncu Emma Watson’ın fotoğraflarını tanıdı.

koyundeney

Aslında maymunlar ve yunuslar gibi soysal hayvanlar olduğu bilinen koyunların yüz tanıma konusunda mahareti bu çalışmayla kanıtlanmış oldu. Araştırma ekibinin lideri Profesör Jenny Morton “Daha önce koyunlarla çalışmış birisi, akıllı olduklarını ve çobanlarını tanıyabildiklerini bilecektir. Çalışmamızla, koyunların insanlar ve maymunlarla kıyaslanabilecek ileri yüz tanıma kabiliyetleri olduğunu gösterdik.” yorumunda bulundu.

Araştırma kapsamında koyunlar teste tabii tutulmadan önce bir süre eğitim aldı. Bilgisayar ekranından gösterilen fotoğraflarda sıradan bir insan ile ünlü fotoğrafı arasından koyunun ünlü olanı tercih etmesi beklendi. Doğru cevap ve yem arasındaki ilişkiyi bir süre sonra çözen koyunların yüzde 80 oranında doğru tercih yaptığı görüldü. Aynı kişilerin farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları gösterildiğinde ise bu oran yüzde 65’e düştü ki benzer oranda düşüş insanlarda da görülüyor. Araştırma sonucuna göre artık koyunların toplum tarafından daha çok saygı göreceği kesin.

YORUMLAR