Menşe İspat ve Dolaşım Belgelerinde Elektronik Dönem Başlıyor

Menşe İspat Dolaşım Belgeleri

Menşe ispat ve dolaşım belgelerinin bundan böyle, kurulan elektronik sistem üzerinden onaylanarak vize edileceğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Elektronik sistemle ihracatçıların zamandan ve bürokratik işlemlerden tasarruf ederek, hızlı ve etkili şekilde işlemleri yürütmesi sağlanacak." dedi.

Menşe İspat ve Dolaşım Belgelerinin Elektronik Ortamda Onaylanması ve Vize Edilmesi Projesi'nin pilot uygulamasının Esenboğa Havalimanı'nda başarıyla tamamlandığını yaptığı yazılı açıklamayla bildiren Tüfenkci, sistem sayesinde belge onaylama ve vize işlemlerinde izlenebilirliğin sağlanarak sağlıklı istatistiki bilgilerin elde edilebileceğini söyledi.

Tüfenkci, "Böylelikle kolay raporlama yapılabilecek ve kullanılan karekod sistemiyle belgelerin güvenilirliği artırılabilecek. Yapılan çalışma, ihracatın hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesinde önemli bir yere sahip olacak ve ülke ekonomisine de büyük katkıları olacak." ifadelerini kullandı. Belgede yer alan karekodla ürünün gittiği gümrük idaresinde belgenin gerçekliğine ilişkin araştırmanın elektronik olarak yapılabileceğini vurgulayan Tüfenkci, bu sayede karşı ülkelerden gelen sonradan kontrol taleplerinde azalma olmasının beklendiğini belirtti.

Menşe İspat Dolaşım Belgeleri 2

Projenin Türkiye çapında hayata geçirilmesinin ihracatçılar için büyük kolaylıklar sağlayacağına dikkat çeken Tüfenkci, açıklamalarına şöyle devam etti: “Mevcut sistemde ihracatçılar, menşe ve dolaşım belgelerinin düzenlenmesi için kağıt ortamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) veya Türkiye İhracatçılar Meclisine (TİM) başvuruyor, manuel şekilde yapılan kontrollerin ardından, uygun bulunması halinde menşe ispat ve dolaşım belgeleri onaylanarak ihracatçıya veriliyordu. İhracatçının, belgenin karşı ülkede geçerli olabilmesi için aynı zamanda ihracat işlemini gerçekleştireceği gümrük idaresine giderek belgeyi vize ettirmesi gerekiyordu. Projenin hayata geçirilmesiyle menşe ispat ve dolaşım belgeleri, kurulan elektronik sistem üzerinden onaylanacak ve vize edilecek. İhracatçılar, temin etmek istedikleri belgeler için sistem üzerinden elektronik bir başvuru oluşturacak, belgelerin yine elektronik ortamda onaylanması ve vize edilmesinin ardından yazıcıdan dökümünü alabilecek."

Menşe ispat ve dolaşım belgelerinin düzenlenmesinde ve onaylanmasında yetkili kılınan TOBB, TESK ve TİM ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı öncülüğünde yürütülen yoğun çalışmalar sonucunda elektronik sistemin kurulduğunu belirten Tüfenkci, bu kapsamda ilk A.TR Dolaşım Belgesi'nin Esenboğa Gümrük Müdürlüğünde geçen hafta düzenlendiğini söyledi.

Başarıyla gerçekleştirilen pilot uygulamanın 2 hafta devam edeceğini aktaran Tüfenkci, uygulamanın 14 Mayıs'ta A.TR Dolaşım Belgesi'nde, 28 Mayıs'ta ise diğer menşe ispat belgelerinde başlayacağını kaydetti.