Mercedes Fabrikasındaki Robotların Yerini İnsan Gücüne Bırakacak

Mercedes Fabrikasındaki Robotların Yerini İnsan Gücüne Bırakacak

Evet doğru okudunuz. Mercedes alışılanın aksine bir karar alarak fabrikadaki robotların yerine insanları geçiriyor.

Alman otomotiv devi Mercedes, son dönemlerin en radikal kararını alarak herkesi şaşırttı. Mercedes, robotların henüz yeterli seviyede donanıma sahip olmadığını düşünerek üretim hattındaki robotların payını azaltacak ve bunun yerine vasıflı işçiler alarak daha verimli otomobiller üretecek. Mercedes'in bu kararın, son dönemlerde robotların insanların yerini alması olayına ters düşmesi ise pek çok kişiyi şaşırttı.

Mercedes, S serisi otomobillerini üretirken robotların bazı parçalarda yetersiz olduğunu görmüş ve bu nedenle üretim hattı için vasıflı işçiler almaya başlamış. Robotların her işle baş edemediklerini vurgulayan Markus Schaefer, "hem para tasarrufu yapıp hem de markamızın geleceğini korumak istiyoruz" şeklinde açıklamalar yaparak konunun önemine değindi. Lüks otomobil sektöründe artan opsiyonel seçeneklerden dolayı yetersiz duruma gelen robotlar, bundan sonra Mercedes üretim hattında daha az paya sahip olacak.

Mercedes'in böyle bir karar alması artan robotlaşmanın önüne geçemeyecek fakat, insanların üretimdeki rolü bu sayede vurgulanmış olacak. Öte yandan, 2018 yılına kadar 1.3 milyon robot işçinin endüstride rol alması bekleniyor.

Robotlara Yapılan Bu Zulme Dur Deyin!

İHA'lar İçin Kayıt Zorunluluğu Başladı. Drone Sahipleri Artık Kafasına Göre Uçamayacak!

YORUMLAR