Mercedes, Hidrojen İle Çalışan SUV Modelini Tanıttı

Mercedes, Hidrojen İle Çalışan SUV Modelini Tanıttı

Mercedes-Benz, GLC orta boy SUV modelinin hidrojen versiyonunu duyurdu. 2019 yılından itibaren satışa sunulacak olan GLC F-Cell, Ford ile yapılan hidrojen yakıt hücresi ortaklığının ilk meyvesi olarak dikkat çekiyor.

Mercedes-Benz, 4 yıllık çalışmanın sonucunda nihayet GLC F-Cell’in hidrojen versiyonunu duyurdu. Gelişmekte olan hidrojen otomobil pazarında Toyota ve Honda ile başa baş mücadele etmek isteyen Alman otomobil devinin ilk hidrojen orta boy SUV modeli oldukça dikkat çekici özelliklere sahip.

2019 yılından itibaren ABD pazarına girecek olan GLC F-Cell, 4.4 kilogram hidrojen ve buna ek olarak 9.3 kWh pil donanıma sahip olacak. Karbon fiber tanka sahip olacak F-Cell’in pil takımı, hidrojen seviyesi düştüğünde araca güç sağlamak için devreye girecek.

Mercedes, hidrojen teknolojisini bir SUV'ye yerleştirdi, çünkü yakıt tankları oldukça fazla yer kaplıyor. Honda Clarity veya Toyota Mirai'de alan konusunda bazı sıkıntılar vardı, ancak hidrojen teknolojisini bir SUV yerleştirmeyi başaran Mercedes, bu konuda rakiplerinden bir adım önde gözüküyor.

Mercedes, SUV'ın tek bir şarjla 271 kilometre yol gidebileceğini belirtti. Aracın, Çevre Koruma Ajansı tarafından derecelendirilmesi sonrasında ABD'de daha düşük bir menzil olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca GLC F-Cell, 30 kilometreden oluşan tamamen elektrikli bir menzile de sahip olacak.

Mercedes’in son gözdesi, 197 hp ve 278 lb.-ft. tork. gücüne sahip. Araba, diğer elektrikli ve hibrid araçlardan daha uzun menzile sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bununla birlikte, yapılan test sonuçlarına bakarsak sıfır emisyonlu bir araç olduğunu da belirtelim.

Hidrojenle çalışan otomobillerin bakımları da daha kolaydır. Bir hidrojen deposunu doldurmak yalnızca birkaç dakika alıyor, ancak aracın bataryasını şarj etmek 30 dakikanın üzerinde sürüyor. Mercedes GLC F-Cell’i çekici kılan noktalardan biri de bu olabilir.

Otomobil üç farklı sürüş modu ile geliyor. Bunlar; Ekonomik, Konfor ve Spor olarak sıralanıyor. Spor, daha fazla performans için güç vaat ederken, konfor ise ortalama sürücüler için ideal. Ekonomik, adından da anlaşılacağı gibi, yakıttan tasarruf etmek isteyenlerin kullanacağı bir sürüş modu, ancak aynı oranda güçten de ödün vereceğinizi söylemekte fayda var.

Aynı zamanda dört işletim modu da var: Hibrid, F-Hücresi, Pil ve Şarj. F-hücresi, arabanın öncelikle pil ömrünü korumak için hidrojen deposundan çekileceği anlamına geliyor. Hidrojen versiyonlu SUV, şerit takip asistanı ve kör nokta uyarısı gibi bazı sürücü yardım özellikleri ile birlikte geliyor. Ayrıca, gezinme ve eğlence için 10,25 inç dokunmatik ekrana da sahip.

Mercedes, GLC F-Cell'in ne kadara mal olacağını söylemedi, ancak 2019'dan itibaren ABD pazarında görmeyi bekleyebiliriz.

Mercedes’in Elektrikli Otomobili EQA İçin Büyük Gün Yarın

Mercedes'e Kablosuz Şarj Teknolojisi Entegre Oluyor

Yapay Zeka ve Lazer Teknolojisi Ürünü: Mercedes Benz F 015

YORUMLAR