Mercedes’in Elektrikli Otomobili EQA İçin Büyük Gün Yarın

Mercedes’in Elektrikli Otomobili EQA İçin Büyük Gün Yarın

Mercedes-Benz, 2022 yılına kadar piyasaya 10 elektrikli model sürerek, bu segmentteki varlığını güçlendirmek istiyor. Bu otomobiller arasında en çok konuşulan elektrikli konsept otomobil olan Mercedes EQA, yarın Frankfurt Auto Show 2017’de araba tutkunlarının beğenisine sunulacak.

Alman otomobil devinin elektrikli konsept aracı EQA, geçen yıl Paris Motor Show’da tanıtılan EQ konseptinin temelleri üzerine inşa edilen bir model olarak dikkat çekiyor. Mercedes-Benz, 2022 yılına kadar vaat ettiği 10 elektrikli araçtan bir tanesi olan EQA, fütüristik tasarımıyla gözleri kamaştırıyor.

Mercedes’in şimdiye kadar yayınladığı teaser’lar, araç hakkında bazı bilgiler veriyordu. Fakat yayınlanan tasarım eskiziyle çok daha fazla bilgiye detaya sahip olduk. BMW i3'e doğrudan rakip olup Tesla Model 3'ü de baskı altına almayı hedefleyen şık hatchback, aydınlatılmış ızgara ve Mercedes yıldızı gibi detayları 2016 Paris'te gördüğümüz crossover konseptiyle paylaşıyor. Arka bölüm ve kabin ise hala gizemini koruyor. Ayrıca, pek çok tasarım konsepti gibi bu araç da yerlerine zor sığan lastiklere, var olmayan aynalara, pek çok garip eğime ve sert açılara sahip.

Bununla birlikte aracın güç kapasitesiyle ilgili hala net bir bilgiye sahip değiliz. EQA'nın BMW i3 ile mücadele edebilmesi için en az 200 km menzil sunması gerekiyor. Model 3 hedefi içinse bu rakamın daha da yukarı taşınması gerekiyor.

Mercedes-Benz tasarım şefi Gordon Wagener, şirketin iki senedir çıkardığı elektrikli konsept otomobillerinde imzası olan kişi. Wagener, EQA modelinin, elektrikli seriler içinde en spor özelliklere sahip olan araç olduğunu söylüyor.

Mercedes EAQ, yarın kapılarını açacak olan Frankfurt Auto Show 2017’nin yıldızlarından biri olacak. Şirketin üretim versiyonları için belirlediği tarihin 2020 yılı olduğunu da belirtelim. O zamana kadar otomobil piyasasının radikal bir biçimde evrileceğini tahmin etmek zor değil.

Dolayısıyla, Mercedes çok daha farklı çizgilere sahip modelleri de gün yüzüne çıkarabilir, ancak yarın Mercedes’in elektrikli konsept otomobil serisi için iyi bir test olacaktır.

Ayrıca Mercedes, Frankfurt standında EQ A'nın yanı sıra 480 km menzil ve 402 bg güç sunan elektrikli EQ SUV konseptini de sergileyecek.

Mercedes'e Kablosuz Şarj Teknolojisi Entegre Oluyor

Mercedes Fabrikasındaki Robotların Yerini İnsan Gücüne Bırakacak

Tesla Model 3 İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

YORUMLAR