'Merhaba Tanışabilir Miyiz?' Diyene 3 Aydan 2 Yıla Kadar Hapis!

'Merhaba Tanışabilir Miyiz?' Diyene 3 Aydan 2 Yıla Kadar Hapis!

Hem ülkemizde hem de tüm Dünya'da kadınların karşı karşıya kaldığı cinsel taciz artık internet üzerinde de suç haline geliyor. Siber taciz olarak aslında uzun yıllardır varolan bu sistem, mahkemelerce değerlendirildikten sonra siber tacizi yapan kişiler 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ya da adli para cezası alabilir.

Avukatlar tarafından dile getirilen siber taciz konusu, siber tacizcilerin beklemeledikleri şekilde ağır cezalar ile karşı karşıya kalabileceğiniz ortaya koyarken, siber tacize dahil olabilecek hususların çerçevesi oldukça geniş. Bu kapsamda siber tacize dahil olabilecek hareketler aşağıdaki gibidir:

  • "Merhaba tanışabilir miyiz?" yazarak karşı tarafa mesaj göndermek.
  • Yolda giderken ıslık çalmak, el hareketi ya da gel işareti yapmak.
  • "Seni öpebilir miyim?" yazmak.
  • Arkadaşlık teklifinde bulunmak.
  • Telefonda ses dinlemek ve öpücük atmak.
  • Cinsel organ göstermek.
  • Cinsel ilişkiye girmek istediğinizi telefonla arayarak, mesajla ya da doğrudan yüzüne söylemek.
  • "Hepsi senin mi?" veya benzeri şekilde rahatsız edici ve kaba laflar atmak
  • "Kaçalım mı?" sorusunu sormak.

Listede de görebileceğiniz üzere bu maddeler malesef günlük yaşamda kadınların sık sık karşılaştığı durumlar arasında yer alıyor. Cinsel tacizin teknoloji tarafı olan siber tacize dikkat çeken avukatlar, yukarıda yazılı olan maddelerin yapılması durumunda mahkemelerin zanlılar için 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verebileceğini söyledi. Ayrıca yapılan hareketler bir çocuğa uygulanıyorsa bu ceza 6 aydan 3 yıla kadar uzayabiliyor. Hapis cezası yerine adli para cezası da karşı karşıya kalınacak cezalar arasında.

Taciz vakalarının artması ile birlikte konuya olan hassasiyetin artması ve artık kadınların durumdan aşırı rahatsız hale gelmesi, siber taciz ya da cinsel taciz gerçekleştiren kişilerin de ceza alması ile sonuçlanabilir. Bu nedenle yukarıdaki listede yazan ve suç olarak kabul edilebilecek olan hareketleri kesinlikle yapmamaya ve kadınlara karşı daha saygılı olmaya mutlaka özen göstermelisiniz. aksi taktirde beklenmedik sonuçlar ile karşılaşmanız mümkün.

Tanımadığınız kişilere karşı yapacağınız rahatsız edici, çirkin ve kaba hareketler yerine yeni arkadaşlıklar kurup darlı kişilerle sohbet edebileceğiniz uygulamalara yönelmek daha mantıklı. Fakat bu uygulamalar üzerinde de yukarıda yazılı olan maddeleri dikkate almanız ve normal sohbet etmenizi şiddetle öneririm. Yeni arkadaşlıklar için kullanabileceğiniz bazı uygulamaları aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz:

YORUMLAR