Messenger'ın Yeni Özelliği Nefret Söylemiyle Mücadele Edecek

Facebook Messenger'ın Yeni Özelliği Nefret Söylemiyle Mücadele Edecek

Cambridge Analytica skandalının ortaya çıkmasından ardından şirket politikasını revize eden Facebook, anlık mesajlaşma servisi Messenger'a önemli bir özellik getirdi. 

Donald Trump ve Brexit kampanyalarını yöneten Londra merkezli politik danışmanlık şirketi Cambridge Analytica'nın, yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerini uygunsuzca alarak psikografik yöntemlerle ileri propaganda teknikleri uyguladığı ortaya çıkmıştı. 

Son yılların en büyük internet skandalı olarak gösterilen bu olayın ardından zor günler geçiren Facebook, içine düştüğü kaotik durumdan kurtulmak için peşi sıra önemli yenilikleri hayata geçiriyor.

2 milyarı geçkin aylık aktif kullanıcı sayısıyla dünyanın en popüler sosyal medya platformu olan şirket, mesajlaşma uygulaması Messenger'a çok önemli bir özellik getirdi.

Facebook'ta Kötü Konuşanlar Yandı

Facebook ekosistemini daha güvenli hale getirmek isteyen ABD'li şirket, nefret söylemi ve taciz gibi sakıncalı mesajlara maruz kalan kullanıcıların, bu mesajları şikayet edebilmelerine olanak sağlayacak.

Facebook Messenger yeni özellik

Messenger'a eklenen bir buton yardımıyla kullanıcılar, sohbet iletilerini taciz, nefret söylemi ve intihar gibi çeşitli kategorilerde Facebook moderasyon ekibine rapor edebiliyor. 50 farklı dilde hizmet veren ekip, şikayet edilen sohbetleri inceledikten sonra sakıncalı mesaj gönderen kullanıcılara çeşitli yaptırımlar uyguluyor.

Sosyal medyadaki nefret söyleminin önünü kesmek ve farkındalık bilincini geliştirmek geliştirmek adına çok önemli bir adım atan Facebook, internetin gündelik hayatımızdaki yerinin artmasıyla ortaya çıkan bu sorunla her zamankinden çok daha güçlü bir şekilde mücadele edeceklerini söyledi.