Mevcut Web Sitelerinin Yüzde 25'i Wordpress Tercih Ediyor

Mevcut Web Sitelerinin Yüzde 25'i Wordpress Tercih Ediyor

İçerik yönetim sistemlerini kullanan birçok websitesi var. Bu sistemler web sitelerinde yazılan bütün içeriklerin güncel ve dinamik kalmasını sağlıyorlar. Dolayısıyla bu yazılımlar bir internet sitesine sahip kişiler veya şirketler için büyük kolaylık teşkil ediyor. Yıllardır bu tür sistemlerin yükselişini ve düşüşünü gördük, ama gelin görün ki kolay kolay kendisine alternatif yaratamayan bir Wordpress gerçeği var. O, milyonlarca web sitesinin yüzde 25'ini oluşturuyor.

Bu gerçeği öğrenmek bizim için sürpriz olmadı. Her 4 web sitesinden birinin Wordpress tabanlı olduğunu tahmin etmek zaten zor değildi. Bugün, ücretsiz ve açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi Wordpress için büyük bir gün. Çünkü Web'in yüzde 25'i ona güveniyor. Bu veri W3Techs'in yaptığı analiz sonucunda ortaya çıktı.

İçerik yönetim sistemlerinin kullanımı ve pazar payını ölçen W3Techs, ''Wordpress, içerik üreten internet sitelerinin yüzde 58.7'si tarafından kullanılıyor. Bu da tüm web sitelerinin yüzde 25'ine tekabül ediyor'' dedi. Açıklanan raporda 2011 yılından itibaren yapılan analizlerde yer aldı. 2011'de pazarın yüzde 13.1'ine sahip olan Wordpress, geçen 4 yıllık sürede bunu yüzde 11.9 artırarak rakiplerini saf dışı bıraktı.

Wordpress'in en yakın rakibi Joomla yüzde 2.8 ile raporda kendine yer buldu. Drupal ise yüzde 2.1 ile üçüncü sırada.
Sizce ilerleyen yıllarda Wordpress'e bir rakip çıkar mı?

WordPress Artık Sitenizin En Popüler Olduğu Zamanı Sizlere Sunuyor

YORUMLAR