Michelin, Sürücüsüz Araçlar İçin Tekerleği Yeniden İcat Ediyor

Michelin Tekerleği Yeniden İcat Ediyor

Fransa merkezli 128 yaşındaki lastik üreticisi Michelin, sürücüsüz araçlar için ideal bir çözüm olacağını düşündüğü 3B baskılı yeni lastik konseptini duyurdu. Yeni nesil araçlarda lastik teknolojisine odaklanan şirket, hava gerektirmeyen ve neredeyse sonsuza dek kullanım sunan lastiklerin önünü açmayı planlıyor. 

Michelin'in fütüristik konsepti eminim pek çok insanın hoşuna gidecektir. Çünkü bu 3B baskılı lastikler, aracın performansını ve işlevini artırmak için veri toplayan RFID sensörleri ile donatılmış. Üstelik farklı hava koşulları için de ayarlanabiliyor. Örneğin kayak yapmak için Uludağ'a mı çıkmak istiyorsunuz? Gelecekte bir Michelin baskı istasyonuna giderek karlı araziler için yeniden donatılmış lastikler alabileceksiniz. 

Michelin'in Araştırma ve Geliştirme Başkan Yardımcısı Terry Gettys, "Bu konsept, uzun vadede ideal bir çözüm olacak. Bir lastiği benzersiz bir yapı ile değiştiriyor, iyi bir konfor vaat ediyor ve geçecekte bu çözümün teşvik edilebileceğine inanıyoruz" dedi. Sürücüsüz araç teknolojisinin gelişimine de vurgu yapan Gettys, "Araçlar daha otomatik hale geldiğinde, sürüş keyfi ve sürüş gereksinimleri büyük ölçüde azalıyor. Bu neden konfor ve gürültüyü azaltmaya yönelik müşteri beklentilerinde büyük bir değişim olacak" ifadelerini kullandı. 

Michelin'in yeni konsept lastikleri ne zaman üretime geçecek henüz belli değil. Terry Gettys, bunun gerçekleşebilmesi için karşılarına çıkacak bütün engelleri ayıtlamak zorunda olduklarını söylüyor.

İlerleyen dönemlerde bu sektörden yenilikçi haberler duymaya devam edebiliriz. Siz bu lastik konseptini nasıl buldunuz?

YORUMLAR