Microsoft 2016 Yılında Windows 7 ve 8.1'li PC Satmayı Bırakacak

Microsoft 2016 Yılında Windows 7 ve 8.1'li PC Satmayı Bırakacak

Microsoft'un Windows 10 işletim sistemini kullanıcılara daha hızlı yaymak ve böylece geçmişte Windows XP'de karşılaşmak zorunda kaldığı durumdan kaçınmak istediğini biliyoruz. XP işletim sistemi aradan geçen yıllara rağmen bir türlü kullanıcılar tarafından terk edilmemişti ve bu nedenle Microsoft'un yeni işletim sistemleri satışı maalesef biraz sekteye uğramıştı.

Bu durumun önünü almak isteyen şirket, 31 Ekim 2016 tarihinden sonra Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemleri ile birlikte gelen bilgisayarların satışının durdurulacağını açıkladı. Dolayısıyla bu tarihin ardından sıfır olarak aldığınız tüm yeni PC'ler Windows 10 işletim sistemiyle birlikte gelecekler.

Zira Windows 7 işletim sistemi de yavaş yavaş Windows XP gibi bir efsane haline geldi. Microsoft, Windows 8'in çıkışının ardından 2 sene içerisinde Windows 7 kullanımının büyük oranda düşmesini bekliyordu fakat durum böyle olmadı ve Windows 7 en çok kullanılan işletim sistemleri arasında kalmaya devam etti. Elbette bunun sebeplerinden bir tanesi ise Windows 8'in alışılmışın dışındaki yapısıydı. Windows 8.1 ile işletim sistemini biraz daha kullanışlı hale getiren Microsoft, bu da derdine çare olmayınca yeniden başlat menüsüne sahip Windows 10'u piyasaya sürdü.

Yapılan açıklamalara göre Windows 7 için teknik ve güvenlik desteği 14 Ocak 2020, Windows 8.1 içinse 10 Ocak 2023'e kadar devam edecek. Yani eski PC'lerinizde yer alan işletim sistemlerini 4 sene daha güvenle ve tüm teknik desteğiyle kullanabilir olacaksınız.

Eğer bir Windows 7 ya da 8.1 yüklü PC arayışındaysanız elbette elinizi biraz çabuk tutmanız gerekiyor. Önümüzdeki 1 sene boyunca bir daha bu PC'lere ulaşmak giderek daha zor hale gelecektir.

Windows XP ve Vista İçin Chrome Desteği Bitmek Üzere

YORUMLAR