Microsoft, 2019 Yılında da Oyun Dünyasında İddialı Olacak

Yazılım devi Microsoft, konsol ve oyun dünyasındaki en iddialı isimlerden bir tanesi. İlk konsolu Xbox ile PlayStation 2 karşısında pek bir varlık gösterememiş olsa da Xbox 360 ile çok iyi işler çıkartmıştı. Halihazırdaki konsolu Xbox One ile iddiasını devam ettirmekte olan Microsoft, kısa bir süre önce bizleri epey heyecanlandıracak açıklamalar yaptı. 2019 yılı ve sonrasındaki yıllarda ilgi çekici yenilikler bizleri bekliyor.

Geride bıraktığımız 2018 yılı, Microsoft için dolu dolu bir yıl oldu. Özellikle yıl genelinde satın alınan stüdyolar ve iyi hazırlanılmış bir E3 2018 sunumu ile Amerikan menşeli yazılım devi, rakiplerine karşı ne kadar iddialı olduğunu açık açık göstermişti. Bu iddia, bu yıl ve önümüzdeki yıllarda da devam edecekmiş gibi görünüyor. Xbox sitesi üzerinden güncel bir paylaşım yapan Microsoft, 2018 yılına genel bir bakış yapmanın yanı sıra gelecekte bizleri bekleyenlere de değinmeden geçmedi. Öncelikle Game Pass servisinden başlanmış. Bildiğiniz gibi 2018 yılı, Game Pass aboneleri için muazzam bir yıl olmuştu. Öyle ki toplamda yüz on altı yeni yapım eklendi. Bu yapımlardan Forza Horizon 4 ve Sea of Thieves de dahil on yedi tanesi çıkış gününde abonelere sunulmuştu. Diğer yandan geriye uyumluluk kütüphanesi de yüzden fazla yeni yapım ile beş yüz elliye yükseldi. Bunlardan elli yedi tanesinin Xbox One X desteğine sahip olduğunu söyleyelim.

Dikkat çeken bir diğer nokta ise yıl sonu itibarıyla altmış beşten fazla ortaklık anlaşması imzalanmış olması. Playground Games, Ninja Theory, Undead Labs, Compulsion Games, InXile Entertainment ve Obsidian Entertainment bu stüdyoların sonuncularıyken, bildiğiniz gibi halihazırda yeni stüdyoların bünyeye katılması için de görüşmeler devam ediyor. Resmi duyurunun ne zaman geleceğini bilmiyoruz ama bu stüdyonların aralarında bizi çok şaşırtacak isimlerin de olduğundan bahsedilmişti.

Peki bu yıl ve sonrasında bizleri neler bekliyor? Öncelikle bu yıl içerisinde, çıkışı çok uzun bir zamandır beklenen Crackdown 3 oyununa ek olarak, Ori and the Will of the Wisps, Gears 5 ve Minecraft: Dungeons gibi yapımlar satışa sunulacak. Bu saydığımız yapımlar ve gelecekte çıkacak olan birinci parti Microsoft yapımları, ilk günden Game Pass servisindeki yerlerini alacaklar.

Son olarak, oyunlar ve ortaklık anlaşmalarının yanı sıra teknolojik anlamda da birçok yenilik için çalışmalar devam ediyor. Halihazırda yeni teknolojilere, yeni platformlar için içeriklere ve Game Pass gibi yeni servislere odaklanıldığını belirten yazılım devi, aynı zamanda Microsoft Studios tarafından yayınlanan serilerinin genişletilmesi ve her türden oyuncu için yeni ve özel içeriklerin de sözünü verdi. Sea of Thieves için The Arena güncellemesi ve [email protected] programı kapsamında yayınlanacak olan The Artful Escape of Francis Vendetti, Tunic ve ATLAS listede yer alanlardan olacaklar. Anthem, Devil May Cry 5, Jump Force, Kingdom Hearts 3, Metro Exodus, Mortal Kombat XI, Resident Evil 2, Tom Clancy’s The Division 2 ve çok daha fazlası da Xbox One X destekli olarak 2019 yılında satışa sunulacak yapımların arasında olacaklar.