Microsoft 60,000 Patentiyle Linux'a Destek Çıktı

Microsoft linux patent

Microsoft, Linux işletim sistemini patent davalarından korumak adına kurulan Open Invention Network sistemine katıldığını ve kendine ait 60,000 patenti sisteme ekleyerek, açık kaynak kodlu hale getirdiğini duyurdu.

Microsoft gibi kendine ait patentleri koruma konusunda oldukça katı tutumlar sergileyen bir şirketin Open Invention Network sistemine katılması büyük bir sürpriz olarak karşılanırken, bugüne kadar Microsoft’un açtığı davalar sonrasında Android ve Samsung birkaç milyar dolar ödemek durumunda kalmıştı. Teknoloji sevenlerin gözünde itibarını değiştirmek isteyen Microsoft, Linux işletim sistemini büyük bir problemden kurtaracak, ilk adımı atmış oldu.

Microsoft, Linux işletim sistemini desteklemenin yanı sıra açık kaynak kodlu geliştirmelerin oldukça önemli bir geliştirme süreci olduğunun da daha önce farkına varmıştı. Şirketin Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Başkan Yardımcısı Eric Anderson, daha önce yaptığı açıklamaların birinde, “Teknolojiyi en uç noktada, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan ve herhangi bir cihazda çalışabilen şekilde kullanmak istiyoruz. Bu sebeple açık kaynak kodlu, işbirlikçi geliştirme süreçlerin, inovasyonu geliştirebileceğini öğrendik” demişti.

Microsoft’un 60,000 patentiyle OIN sistemine dâhil olmasının ardından geliştiriciler ve diğer şirketler, OIN sistemine kayıt olarak bu patentleri ve OIN’un sahip olduğu diğer patentleri kullanma şansı yakalamış oldu. Platformlar arası kullanılabilen ve her türlü geliştirmenin içerisine entegre edilebilen bu patentlerin, dünya çapında 2,650’den fazla şirket tarafından kullanılıyordu. Aralarında Google, IBM, NEC, Philips, Sony ve Toyota gibi devasa firmaların da bulunduğu kullanıcılar, açık kaynak kodlu patentleri kullanarak, yeni geliştirmelerin önünü açıyorlardı.