Microsoft Açıkladı Windows 10 En Güvenli İşletim Sistemi

Microsoft Açıkladı Windows 10 En Güvenli İşletim Sistemi

Windows 10 işletim sistemi, başlat menüsünün geri gelmesi ve sistemin biraz daha sevilen işletim sistemi Windows 7'ye benzemesi sayesinde kullanıcılar tarafından sevildi denilebilir. Windows 8 ve 8.1'e göre daha tercih edilebilir bir yapıya sahip olan bu işletim sisteminin aslında kullanıcıların pek de dikkatini çekmeyen ince detayları da mevcut.

Vaşington'da gerçekleştirilen bir etkinlikte konuşan şirket CEO'su Satya Nadella, Windows 10'un şimdiye kadar yaratılmış en güvenli işletim sistemi olduğunu açıkladı. Bu güvenliğin temel kaynağı ise hem sistemin en derinlerine kadar gömülü olan güvenlik mekanizmaları hem de sanallaştırma altyapısının varlığı. Böylelikle işletim sisteminize ve diğer dosyalarınıza zarar vermek isteyen kötü niyetli yazılımlara karşı geçmişe göre daha sıkı bir defans kurulması da mümkün olmuş.

Ancak Windows 10 Enterprise, Home ve Pro kullanıcıları artık Windows Hello denilen yeni güvenlik sisteminden de faydalanabiliyorlar. Bu sistem ise şifre kullanmadan güvenli giriş yapma olanağını sunabildiği için geleceğe yönelik büyük bir potansiyel barındırıyor.

Windows Hello, aslında bir yüz tanıma sistemi ve işletim sistemine giriş yapabilmek için yüzünüzü kullanabilmenizi sağlıyor. Ancak tüm web kameraları ile çalışmayan sistem, maalesef buna uygun donanımlar gerektiriyor ve bu donanımlar olmadan kullanımı mümkün olmuyor. Yüzünüzü oldukça detaylı bir şekilde haritalandıran Hello sistemi, sizden başka hiç kimsenin bilgisayarınızı kullanmasına izin vermiyor.

Gelecek senelerde Windows Hello sisteminin sadece Windows girişi değil, tüm diğer güvenlik mekanizmalarında kullanılması bekleniyor ve Microsoft bu konuda oldukça kararlı. Hatta şirket bu sisteme o kadar güveniyor ki, bazı durumlarda tek yumurta ikizlerinin bile diğerlerinin hesabına giriş yapamadığını belirtiyor. Böylesine gelişmiş bir biyometrik koruma ise temelde Windows 10'u neredeyse aşılamaz bir kale haline getiriyor.

İlerleyen zamanlarda Windows 10'a yönelik virüslerin ortaya çıkmasıyla sistemin gerçekten bu kadar güvenilir olup olmadığını hep birlikte görme şansımız da olacak. Siz yine de aşağıda yer alan antivirüs programlarından bir tanesini edinerek kendinizi korumayı unutmayın!

YORUMLAR