Microsoft, Adblock Plus Eklentisine Neden Yatırım Yapıyor?

Microsoft, Adblock Plus Eklentisine Neden Yatırım Yapıyor?

Tarayıcılar için en çok tercih edilen eklentiler arasında yer alan Adblock Plus, internet sayfalarında dolaşırken sizi rahatsız edecek reklamları ortadan kaldırmaya yönelik pratik bir çözüm. Ne var ki, eklentinin kendi başına vermiş olduğu hükümler tutarsız olabilir ve sizin elle yapacağınız ayarlamalar aracılığıyla normalde görünmesini istemediğiniz reklamları görüntüden çıkarabiliyorsunuz.

Sunulmuş olan filtre listeleri Adblock Plus'a sunulduktan sonra açılan sayfanızda bu kurallar bağlamında görüntülenen veya engellenen reklamlara karar verme hükmüne sahipsiniz. Milyonlarca kullanıcının ardından engellenen reklamlara yönelik çalışmalar yapan büyük şirketler, Adblock Plus'a yatırım yapıp kara listeden çıkmayı hedefliyorlar. Bu şirketlerin arasına Microsoft da katıldı. Microsoft, tehdit veya rahatsızlık oluşturmayan reklamlarının engellenmemesi için bu yola başvurdu.

Elbette reklamların birçoğu rahatsız edici olsa da bu kategoriye girmeyen örnekler de mevcut. Hepsinden öte, reklam akışı, web sayfalarının ayakta kalabilmesi için önemli bir finansal faktör. Bu sebepten ötürü Adblock Plus da kabul edilebilir kapsamda olan reklamların engellenmemesi için filtre ayarları üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Microsoft'un bu konuda katkı sağlamasının ardında yatan fikir özellikle Windows 10'un tanıtım çalışmalarının baltalanmasını engellemek olsa gerek.

Devler AdBlock’un Peşine Düştü

YORUMLAR