Microsoft Artık Aygıtlar ve Hizmetler Şirketi

Microsoft Artık Aygıtlar ve Hizmetler Şirketi

Microsoft’un CEO’su olan Steve Ballmer’ın son  hissedarına yazdığı mektupta beyan ettiği ve şirketin donanım isteklerine vurgu yaptığı üzere Microsoft artık resmî olarak 'Aygıtlar ve Hizmetler Şirketi’dir.

Microsoft gerçekten hissedarlarının, müşterilerinin, iş ortaklarının ve rakiplerinin onun sadece büyük bir yazılım şirketi olmadığını anladıklarından emin olmak istiyor.

Microsoft’un henüz yayımlanan 2012 yıllık maliye raporunun bir kısmı olarak, CEO Steve Ballmer’ın, hissedarlarına yazdığı 9 Ekim 2012 tarihli mektupta Ballmer, Microsoft’un yeni bir ‘Aygıtlar ve Hizmetler  Şirketi’ olduğunu tekrarladı.

Ballmer’dan, daha önce 2006’dan yaptığını  hatırlayacağımız ‘Geliştiriciler! Geliştiriciler! Geliştiriciler!’ tekrarlamalarını bu kez de izleyicilerin önünde ‘Aygıtlar! Aygıtlar! Aygıtlar!’ şeklinde duymadık henüz. Fakat Ballmer’ın The Seattle Times’a birkaç hafta önce Microsoft’un ‘Aygıtlar ve Hizmetler Şirketi’ olabileceğini ve olmasını umduğunu anlattığını biliyoruz. Ballmer’ın hissedarına yazdığı mektupta da zaten bunu yeniden vurguladığını görüyoruz.

CEO Steve Ballmer’ın hissedarına yazdığı mektuptan bir alıntı:

“Geçen yıl bu mektupta zaman içerisinde yazılımımızın tam değerinin görüleceğini ve insanların aygıtları ve servisleri işlerinde ve kişisel yaşamlarında nasıl kullanacaklarının hissedileceğini yazmıştım. Bu, bizim bir ‘Aygıtlar ve Hizmetler Şirketi’ olarak ne yaptığımız ve kendi kendimizi nasıl gördüğümüz konusunda önemli bir değişimdir. Bu da bizim şirketi nasıl çalıştıracağımızı, nasıl yeni deneyimler elde edeceğimizi ve hem tüketiciler hem de işletmeler için pazara nasıl ürün vereceğimizi etkilemektedir. Geçen yıl içinde yapmış olduğumuz iş ve yol haritamız bunu hayata getiriyor.”

Ballmer, mektubunda tekrar Microsoft’un kendi ortakları tarafından şirketler ve tüketiciler için onların istediği yönde yazılım üreten bir şirket gibi sayıldığını belirtiyor. Fakat, Microsoft’un donanım oyununa bir şaka üzerine ya da kendi OEM’lerini  daha iyi tasarlanan ürünler yapmaya teşvik etmek için alınmadığı da bazı şirket gözcülerinin ve ortaklarının da belirttiği üzere çok açık.

YORUMLAR