Microsoft Avukatı: “Google İnternet’in İmparatorudur.”

Microsoft Avukatı: “Google İnternet’in İmparatorudur.”

Google, şüphesiz, tüm dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri. Microsoft avukatı ise, Google’ın zaten İnternet’in hükümdarı haline geldiğini iddia ediyor.

FTC’nin eski bir üyesi olan ve şu anda Microsoft’u temsil eden bir şirketin avukatı olan Pamela Jones Harbour, New York Times gazetesinde yayınlanan bir başyazıda; Microsoft’un, bir veri toplayıcı olan Google’ın gücü ile ilişkili olduğunu söyledi.

Harbouer şöyle konuştu: “Google’ın arama motoru hesapları,  Amerika’da tüm web araştırmalarının yaklaşık yüzde 80’ini ve dikkat çekici bir yüzde olarak, mobil cihazlardan yapılan araştırmaların yüzde 98’ini oluşturmakta. Bu noktada, Google sadece bir fiil olmaktan çıkıyor. Bununla birlikte; ulusta ve hatta gezegende, bilgilerin belki de en merkezi kanalını oluşturuyor. Başka bir arama motoru bu kadar yakına gelemiyor.”

Microsoft zaten, kendi arama motoru olan Bing’i geliştirme girişimi içine girerek, Google ile “kişisel” bir savaş başlatmış durumda ki bunun için Google arama devinin kullandığı bazı haksız taktikleri ifşa etmeyi amaçlıyor.

"Scroogled" kampanyası, Google'ın alışveriş hizmetini kullanan tüketicileri hedefliyor ve Microsoft’un iddiasına göre Google, alakalı alışveriş sonuçlarını göstermek yerine, onlara reklamları sunuyor.

Dahası, bir Microsoft PR görevlisi, arama devinin, aslında daha fazla kullanıcı çekmek için çeşitli haksız taktikler kullandığını belirterek Twitter’da Google’a saldırdı.

Fakat Harbour, FTC’nin, Google'a karşı potansiyel bir antitröst dava ile ilgili kararı geciktirmemesi gerektiğine inanıyor.

“Bu, internet kullanıcıları için ciddi bir gerileme olabilir. Bu da Google’ın, önüne geçilemez bir kontrol ile veri toplamaya devam etmesine gizlilik ve tüketici seçimi için vahim sonuçlar ile müsaade edecektir. “

Harbour, konuşmasını şöyle noktaladı: “Google, sadece bir “arama motoru şirketi”, bir “çevrim içi hizmet şirketi”, bir “yayıncı” ya da bir “reklam platformu” değil. Onun temelinde var olduğu gibi o bir “veri toplama şirketi”.

2013'ün En Çok Beklenen Oyunları

YORUMLAR