Microsoft: Başlangıç Ekranı Başlat Menüsünden Daha İyi

Microsoft: Başlangıç Ekranı Başlat Menüsünden Daha İyi

Birkaç ay önce piyasaya çıkan Windows 8 beraberinde büyük tartışmaları da yanında getirmişti. Microsoft'un Windows 95 ile kullanıma sunduğu başlat menüsünü Windows 8 ile ortadan kaldırma fikri çoğu kullanıcının yoğun tepkisini almıştı. Özellikle masaüstü bilgisayar kullanıcıları dokunmatik sistemlerle uyum için geliştirilen metro arayüzünü kullanmakta güçlük çekiyor, dokunmatik sistemler için düşünülen bu arayüzün masaüstü için pratik olmadığını düşünüyorlardı. Açıkçası bu konuda gayet de haklı oldukları söylenebilir; çünkü sıradan bir programa erişebilmek bile başlat menüsü olmadığı için büyük hareketler gerektirmekte.

Microsoft ise kullanıcıları dinlemek yerine kendi bildiğini okuyor gibi. Bir Microsoft çalışanının yaptığı açıklamalar şu şekilde:

"Aslında birkaç gizli değişiklik var; düşük hafıza tüketimi, daha hızlı açılış süreleri, daha hızlı geri dönüş, sisteme entegre Defender. WinRT uygulamaları akıcı ve kaynak tüketimi açısından güzel olacak ve ben Windows 8'deki başlangıç ekranının başlat menüsünden daha üretken olduğunu düşünüyorum."

Daha önceden Steve Ballmer da başlat menüsünü geri getirme gibi bir hedeflerinin olmadığını belirtmişti. Bir sonraki Windows 8 versiyonu ile ilgili söylentiler de bunu doğrulayacak nitelikte. Microsoft'un kullanıcılara kulak vermeyen bu tavrı düşük olan Windows 8 satışlarına yansımış gibi görünüyor.

Apple'dan yerinde bir yasak

YORUMLAR