Microsoft Birinci Çeyreği Rekor Gelirle Kapadı

Microsoft 2019 ilk çeyrek

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olan Microsoft, 2019 finansal yılının ilk çeyreğine dair verilerini yayınladı. Yayınlanan raporda, Microsoft’un ilk çeyreği rekor gelirle kapadığı belirtildi.

Microsoft, finansal yılın ilk çeyreğinde 29.1 milyar dolarlık gelir elde ederken, şirketin itici gücü bulut sektörü oldu. Bulut sunucuların kullanımının artmasıyla gelirlerini katlayan şirket, yaklaşık yüzde 19’luk artışla gelirlerini 30 milyar dolar seviyesine çıkardı. Akıllı bulut sistemlerinin bütün gelirin yüzde 25’lik kısmını oluşturduğunun altı çizilirken, toplam gelirlerin 8.6 milyar dolarlık kısmının bulut departmanından geldiğini söylendi.

Aynı zamanda Verimlilik ve İş Süreçleri birimleri de gelirlerini artırmayı başardı. Toplamda 9.8 milyar dolar gelire ulaşan birim, özellikle Office programlarındaki artışla birlikte yüzde 16’lık bir artış sergiledi. Yine aynı dönemde Office kullanıcılarının sayısı 32.5 milyona çıktı.

Microsoft yakın zaman önce satın aldığı profesyonel iş platformu LinkedIn ise bir başka gelir kapısını oluşturdu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre LinkedIn gelirleri yüzde 33 artış gösterdi. Microsoft, sosyal medya platformunu 26.5 milyar dolar gibi rekor bir fiyata satın almıştı.

Surface Go

Windows ve Surface gelirleri

Profesyonel kişisel bilgisayar bölümüyse Microsoft’un bir başka devasa gelir havuzunu oluşturdu. Microsoft ilk çeyrekte, Windows ve Surface’ten 10.7 milyar dolar gelir elde etti. Windows OEM gelirleri yüzde 3 artış gösterirken, OEM Pro tarafıysa yüzde 8 yükseldi. Microsoft’un önem verdiği bir başka olan video oyun departmanı ise yüzde 44 büyüdü. Yaşanan devasa büyümedeki ana aktör ise yüzde 36 büyüyen Xbox ve Xbox servisleri oldu.

Yakın zaman önce yeni ürünleriyle kullanıcıların karşısına çıkan Surface ise yüzde 14’lük artış gösterdi. 399 dolar fiyat etiketiyle piyasaya sürülen, Microsoft’un en küçük ve ucuz modeli Surface Go, gelirlerin yükselmesindeki en önemli faktördü. Microsoft ilk çeyrekte Surface Go’nun yanı sıra Surface Pro 6, Surface Laptop 2 ve Surface Studio 2 modellerini de piyasaya sürmüştü.