Microsoft Bu Haftadan İtibaren Windows 8 Satışlarını Durduracak

Microsoft Bu Haftadan İtibaren Windows 8 Satışlarını Durduracak

Microsoft Windows 8'in satışını bu hafta sonundan itibaren sonlandıracağını açıkladı. Firma göründüğü kadarıyla Windows 8 ürünü satın almak isteyen kullanıcıları artık Windows 8.1'e yönlendirecek. Dolayısıyla Windows 8'e destek çok yakında sonlandırılıyor.

Windows 8, 2012'nin ekim ayında büyük bir coşkuyla çıkışını gerçekleştirmiş ancak Microsoft'un büyük değişikliklere gitmesi nedeniyle kullanıcılar ürünü yoğun eleştiri yağmuruna tutmuştu. Şimdi ise firma yoğun eleştiri alan ürünü güncellenip büyük oranda ana hatları iyileştirilmiş versiyonuyla değiştirmeyi planlıyorlar. Windows 8'den olabildiğince elini çekmek için uğraşan firma yeni işletim sistemi lisansı alacak kullanıcıları Windows 8.1'e yönlendirecek.

31 Ekim 2014 tarihi Windows 8 için son satış tarihi olarak açıklandı ve dijitalin yanısıra işletim sistemini artık kutulu olarak mağazalarda da göremeyeceğiz. Ancak yeni bilgisayar alacaklar için kimi partnerlik ve marka anlaşmaları dahilinde içerisinde Windows 8 bulunan bilgisayarların satışı devam edecek.

Üçüncü parti pazar istatistiklerinin gösterdiğine göre çıkışından iki sene sonra bile Windows 8 beklenenden düşük rakamlara ulaşabilmiş ve şu anda dünya çapında kullanıcılar bakımından oldukça düşük bir yüzdeye sahip. 2014'ün eylül ayı istatistikleri Windows 8'in dünya çapında sadece %5.59'luk bir rakamda gezdiğini gösteriyor. Hala lider olarak gözüken Windows 7 dünya çapında %52.71'lik bir yüzdeye sahip.

Windows 8.1 şu anda üçüncülük koltuğunda %6.67'lik yüzdesiyle Windows 8'den çok daha iyi bir performans çiziyor. İkinci ise hala %23.87'lik payla Windows XP.

Windows 10 ile Microsoft, 8'de yaşanan afeti önlemeyi düşünüyor ve bir masaüstü kullanıcısının ihtiyaçları çerçevesine hazırlanmış yeni işletim sisteminden büyük rakamlara imza atmasını bekliyor. Windows 8 bildiğimiz gibi masaüstü kavramından negatif anlamda birçok şeyi götürmüş, kullanıcıların alışık olduğu elementleri kaldırmıştı. Buna en büyük örnek olarak en başta Windows 95'ten beri olan başlat menüsünü verebiliriz. Bununla beraber Windows 10 birçok kullanıcı dostu özellikleri geri getirerek üstüne çoklu masaüstü gibi yeni özellikleri de işletim sistemine ekleyecek.

Windows 10'un 2015 ilkbaharında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yeni işletim sisteminin ön sürümü hakkında detaylar her geçen gün artarken Tam İndir bünyesinde gerçekleştirdiğimiz incelemelere de aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Windows 10 Teknik Önizleme Sürümü Nasıl Güncellenir?

Windows 10'un Açıklanan Özelliklerini Değerlendiriyoruz

YORUMLAR