Microsoft, Çin Hükümeti'ne Özel Windows Sürümü Geliştirdi

Microsoft, Çin Hükümeti'ne Özel Windows Sürümü Geliştirdi

Microsoft, Çin Hükümeti için özel geliştirdiği Windows 10 sürümünü resmen duyurdu. “Windows 10 China Government Edition” adıyla tanıtılan işletim sistemi sıradan Windows 10 sürümlerinle karşılaştırıldığında birçok farklılık içeriyor.

Microsoft Başkan Yardımcısı Terry Myerson’un açıklamasına göre, Windows 10 Entreprise sürümünü temel alarak geliştirilen Çin Hükümeti’ne özel sürümde, ülkenin kendi şifreleme sistemini kullanmasına müsaade ediliyor. Buna ek olarak Çin Hükümeti güncellemeleri de kendi isteği doğrultusunda yayınlayabilecek. Ayrıca One Drive gibi Çin Hükümet yetkilileri tarafından kullanılmayacak uygulamalar ve özellikler kaldırılabilecek ya da baştan yer almayacak.

Windows 10 China Government Edition kullanan ilk bilgisayarların Lenovo ve Microsoft ortaklığında yapılacağı konuşuluyor. Ancak her iki taraf, bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Windows 10 China Government Edition’ın ilk kullanım alanları gümrükler, Şangay Yönetimi ve Westone Information Technology olacak.

Microsoft: 'Windows 10'u Her Gün Kullanan 300 Milyon Kullanıcı Var'

Windows 10 Oyun Severleri Sevindirecek Yeni Bir Sürüm Daha Yayınladı

YORUMLAR