Microsoft, Denizin Dibine Yeni Bir Veri Merkezi Kurmak İstiyor

Microsoft, Denizin Dibine Yeni Bir Veri Merkezi Kurmak İstiyor

Milyonlarca bilgisayarda kullanılan işletim sistemlerinin geliştirici olan Microsoft, ilerleyen yıllarda faaliyete geçirmek istediği su altındaki veri merkezinin can alıcı testlerini yapmaya başladı.

Bildiğiniz üzere teknoloji şirketleri ve çeşitli internet siteleri devasa boyuttaki veri merkezleriyle hizmet sağlıyorlar. Milyonlarca kullanıcının bilgilerinin depolandığı bu veri merkezlerinin bakımı ise hiç kolay değil. Microsoft gibi büyük şirketlerin sahip olduğu tanesi en az on binlece liradan başlayan binlerce sunucunun düzenli olarak soğutulması gerekiyor. Çünkü sunucular anlık olarak yaptığı milyonlarca işlem yüzünden aşırı derecede ısınıyor ve ısındıklarında da performansları iyice düşüyor. Tabii daha sonra da teknik sorunlar zincirleme olarak artış gösterip şirketi zor duruma sokuyor. Microsoft'ta kullanmakta mecbur olduğu veri merkezini daha ucuza soğutmak için yeni bir proje üzerinde çalışıyor.

Project Natick ismini taşıyan Microsoft'un yeni girişimi denizin en dibine veri merkezi kurmayı amaçlıyor. İlk etapta tamamen su geçirmeyecek bir şekilde saklanacak olan Microsoft sunucuları özenle su altına indirilecek ve orada bazı testlere tabii tutulacak. Bu sayede projenin eksik yönleri bulunup kapatılarak Project Natick en kısa sürede hatasız hale getirilecek.

Microsoft'un Leona Philpot ismini taşıyan sunucu kapsülleri önümüzdeki günlerde belirli zaman aralıklarıyla yine su altına gönderilecek. Kapsül üzerinden bulunan 100'den fazla sensör sayesinde anlık olarak veri takibi yapabileceğini söyleyen şirket, bu projesini geliştirme konusunda oldukça kararlı.

Microsoft Lumia 650 İçin Nefesinizi Tutmayın, Gecikiyor

Microsoft, Babasından Habersiz 8000 Dolar Harcayan Çocuk için Geri Ödeme Yaptı

YORUMLAR