Microsoft Edge, Chrome ve Firefox'tan Daha Hızlı Çıktı!

Microsoft Edge, Chrome ve Firefox'tan Daha Hızlı Çıktı!

Merhaba Tamindir takipçileri. Hatırlanacağı üzere Microsoft geçtiğimiz senenin sonuna doğru yeni işletim sistemi Windows 10'u tanıtmıştı. İçerisinde birçok yenilik getiren Windows 10'un önizleme sürümü kullanıcılara sunulduğunda Internet Explorer varsayılan tarayıcı olarak kullanılıyordu. Fakat bir süre sonra yeni bir proje ile ilgili ipuçları internete sızdı. Project Spartan adlı bu proje Internet Explorer'ın yerini alacak yeni tarayıcı olacaktı. Bu söylentiler doğru çıktı; fakat küçük bir isim değişikliğiyle. Project Spartan adıyla anılan proje Microsoft'un yeni internet tarayıcısı Microsoft Edge idi.

Edge internet tarayıcısı tanıtıldıktan sonra en çok merak edilen konulardan biri bu tarayıcının Chrome ve Firefox karşısında nasıl bir performans sergileyeceğiydi. Internet Explorer özellikle performans konusunda bir hayli eleştirilen ve alay konusu olan bir tarayıcı olduğu için Edge tarayıcının performansı oldukça önemli. İşte bu konu hakkındaki soru işaretlerini gidermek adına Microsoft 2 farklı program ile yapılan JavaScript benchmark testlerinin sonuçlarını kullanıcılarla paylaştı.

Yapılan testlerde Edge tarayıcının 64 bitlik Chakra JavaScript motoru Google Chrome'un ve Firefox'un geliştirilmekte olan Canary ve Alpha sürümleriyle karşılaştırılmış. Microsoft karşılaştırma için bu sürümlerin tercih edilmesinin nedenini ise Edge tarayıcının da helen geliştirilmekte olan bir tarayıcı olmasına bağlıyor. İşte Octane 2.0 ile alınan test sonuçları:

Bir diğer benchmark yazılımı olan Jet Stream ile alınan test sonuçları ise şu şekilde:

Testlere bakıldığında Edge tarayıcının Internet Explorer 11'den çok daha yüksek puan aldığı da görülüyor. Microsoft'un hem kendini geliştirmiş olması, hem de rakiplerine karşı yüksek puan kazanması iyi bir başarı olarak nitelendirilebilir. Görünen o ki Windows 10 oldukça cazip bir işletim sistemi olacak.

Eğer Edge tarayıcıyı kendiniz denemek ve diğer tarayıcılarla karşılaştırmak isterseniz Windows 10 önizleme sürümünü bu bağlantıyı kullanarak ücretsiz indirip bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz:

Microsoft Outlook Üzerinden Anında Mesajlaşma Servisi Flow'u Hazırlıyor

YORUMLAR