Microsoft Edge Tarayıcı Adobe Flash Desteğini Kesti

Microsoft Edge Tarayıcı Adobe Flash Desteğini Kesti

Adobe Flash öldü de kimse fark etmiyor diyorsanız yanılıyorsunuz. Tek tek Flash desteğini kesen tarayıcılar kervanına Microsoft Edge tarayıcı da katıldı.

Microsoft Edge tarayıcı flash reklamları artık otomatik olarak engelliyor. Microsoft’un tarayıcıya eklediği yeni bir modül web tarayıcının tüm flash reklamları engellemesini sağlıyor. Microsoft Edge’in aldığı bu önlem sadece reklamlarla da sınırlı kalmıyor. Edge, yoluna çıkan her türlü flash içeriğin tarayıcıyı kullanmasını engelliyor. Bunlara flash medya oynatıcıları, oyunlar ve animasyonlar gibi içerikler de dahil.

Bu kararın hem güvenlik hem de mobil cihazlarda batarya tasarrufu için bir önlem olduğunu ifade eden Microsoft, Adobe Flash yazılımlarını güvenlik açısından zayıf, güç tüketimi açısından da kullanışsız olarak gördüklerinin de altını çiziyor.

Microsoft’un Edge tarayıcı için aldığı bu karar Google Chrome 42 sürümünde alınan kararı ve sebeplerini oldukça çağrıştırıyor. Chrome 42 güncellemesi de flash hakkında aynı kararı vermiş ve desteğini kesmişti.

Adobe, Flash Kullanıcılarını Uyarıyor

Mozilla Firefox, Adobe Flash Player Eklentisini Tamamen Kaldırıyor

YORUMLAR