Microsoft En İyi Yazılımcı Ödüllü Neval, Stanford’a Kabul Oldu

Microsoft En İyi Yazılımcı Ödüllü Neval, Stanford’a Kabul Oldu

Geçtiğimiz yıl Microsoft’un düzenlediği 'Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasında ‘Yılın en başarılı kadın yazılım geliştiricisi’ seçilen Neval Çam, üniversite hayatına Stanford’da devam edecek.

Hayatının devamında da yazılım üzerine olan çalışmalarına devam edeceğini aktaran Çam, “Dokuzuncu sınıfta robotik çalışmalarıyla ilgilendim. 10'uncu sınıfta TÜBİTAK, DEOSEFgibi proje yarışmalarına katılıp, fuarlarda projelerimizi sunduk.” dedi. Lise hayatı boyunca teknolojiyle ilgilenen Neval, 11. sınıftayken kazandığı ödül için, “Böyle bir ödül alıyor olmak aslında ne kadar doğru adımlarla ilerlediğimi gösterdi" şeklinde konuştu.

Başarılarına en büyük katkının okuduğu FenTeklisesi olduğunu vurgulayan Çam, “Çünkü FenTek size her zaman daha iyi ve faydalı ne yapabilirim diye düşünmeye itiyor. Birey olarak dünyaya nasıl faydalı olabileceğinizi göstererek sizi yetiştiriyor" açıklamasında bulundu.

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Liseleri’nin kurucusu Enver Yücel, “Bu liseleri kurarken Türkiye'nin geleceği için önemli bir girişim olacağını söylemiştim. Şimdi mezunlarımızı Stanford gibi yerlerde görmek bizi gururlandırıyor" ifadelerini kullandı. Dünya vatandaşı olmanın önemini vurgulayan Yücel, sözlerini “Öğrencileri 21'inci yüzyıl becerileri ile donatmak gerek. Öğrencilerimiz dünyanın her yerini gezen, dolaşan, oralarda iş bulan insanlar olmalı. Bunların temelleri de liselerde, ortaokullarda atılıyor. Biz de bu nedenle müfredatımızı belirlerken bu kriterleri dikkate alıyoruz" şeklinde bitirdi.

TÜBİTAK Yarışmasında Lise Öğrencilerinden Müthiş Projeler

Yerli Yazılımcılara Yerli Malı Müjdesi

YORUMLAR