Microsoft, FBI Karşısında Ezeli Rakibi Apple'ın Yanında Yer Aldı

Microsoft, FBI Karşısında Ezeli Rakibi Apple'ın Yanında Yer Aldı

Teknoloji ve yazılım dünyasının iki devi uzun bir zamandır ürettikleri yazılımları ve mobil cihazları yarıştırmaktaydılar. Microsoft, Windows işletim sistemiyle dünya çapındaki kişisel bilgisayarlar üzerinde en yaygın kullanılan işletim sistemi haline gelmiş, Apple ise mobil işletim sistemi iOS ve iPhone telefon ve iPad tabletleriyle Windows Phone cihazların önüne geçerek mobil dünyanın lideri olmuştu. Fakat bu rekabet geçtiğimiz haftalarda FBI ve Apple arasında yaşanan davadan sonra fikir birliğine dönüştü.

Hatırlanacağı üzere Amerika'da yaşanan San Bernardino terör saldırısı sonrası FBI mahkemeye başvurarak Apple'dan teröristlerin iPhone'larına sızmak için yardım talep etmiş, firmadan suçluların iPhone'lara bir casus yazılım yerleştirmesini ve telefonlardaki kriptolamaları kolayca aşabilmesi için kendisine bir arka kapı oluşturmasını istemişti. Mahkeme bu talebi haklı bularak FBI lehinde karar almıştı.

Bu davanın ardından Apple sesini duyurmaya çalışmış ve verilen bu kararın haksız olduğunu, cihazlarına bir casus yazılım yerleştirmesinin diğer tüm iPhone kullanıcıları için güvenlik açığı oluşturacağını belirtmişti. Daha sonradan Mark Zuckerberg ve BlackBerry gibi devler de Apple'a destek vermişti. Apple'a destek veren bu isimlere Microsoft da katıldı.

Microsoft'tan Brad Smith yaptığı açıklamada Apple'ı tüm kalpleriyle desteklediklerini, cihazlara casus yazılımlar yerleştirmenin iPhone'lara sızmak için çözüm olarak görülmemesi gerektiğini dile getirdi.

Microsoft'un Apple'ı desteklemesinin sebebi ise kendisinin de benzer bir durumda Amerikan hükümetiyle davalı olması. Açılan bir davada Microsoft'un İrlanda'daki bir veri merkezinde yer alan verileri hükümete devretmesi istenmişti.

FBI'a Ayar Verenler Listesine BlackBerry de Dahil Oldu

YORUMLAR