Microsoft Fotoğraflarınıza Hikayeler Uydurabilen Bir Yapay Zeka Geliştirdi

Microsoft Fotoğraflarınıza Hikayeler Uydurabilen Bir Yapay Zeka Geliştirdi

Son zamanlarda Microsoft yazılım sektöründe özellikle yapay zeka alanında ilginç çalışmalara imza attı. Bu çalışmalardan bazılarının fiyaskoyla sonuçlandığını belirtmekte fayda var (Microsoft Tay). Bu nedenle Microsoft ne zaman yeni bir yapay zeka geliştirse olaya biraz şüpheli yaklaşıyoruz. Neyse ki CaptionBot ve Microsoft'un fotoğraflarınızdan yaşınızı tahmin etmeye çalışan yapay zekası aynı kaderi paylaşmamışlardı. Fotoğraf analiz etme temeline dayanan bu iki yapay zekanın ardından Microsoft yeni bir fotoğraf analiz yapay zekası üzerinde çalışıyor. Bu yeni yapay zekanın daha öncekilere göre daha karmaşık bir iş gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Bu da hata yapma ihtimalini yükseltiyor.

Microsoft'un yeni yapay zekasının CaptionBot'un daha gelişmiş bir versiyonu olduğunu söyleyebiliriz. Microsoft CaptionBot temel olarak sisteme tanıttığınız fotoğraflarda kimlerin ve nelerin olduğunu, fotoğraflardaki kişilerin neler hissettiğini bize söylüyordu. Yeni yapay zeka ise buna ilave olarak fotoğraflara bir hikaye eklemekte. Yani CaptionBot size bir fotoğrafta kravatlı bir insan olduğunu, ciddi göründüğünü ve ofiste olduğunu söylerken yeni yapay zeka bu kravatlı adamın bir kongreye gittiğini, elindeki cep telefonuyla iş arkadaşlarını aradığını ve öğlen yemeğini yeni yemiş olduğunu söyleyebilecek.

Yeni yapay zeka tahminler yaparken ve hikayeler oluştururken internetteki benzer fotoğrafları analiz ediyor, bu fotoğraflara yapılan açıklamaları temel alıyor ve sizin tanıttığınız fotoğrafa uygun hikayeleri belirliyor. Microsoft'un geliştirmekte olduğu bu proje halen başlangıç aşamasında ve belli eksiklikleri mevcut. Bu eksiklikleri kapatmaya çalışan Microsoft yeni yapay zekayı videolar için de kullanabilme potansiyeline sahip.

Sorun Microsoft'un Yapay Zekasına Size Fotoğraflarınızda Ne Hissettiğinizi Söylesin

Microsoft Fotoğraflarınızdan Kaç Yaşında Göründüğünüzü Tahmin Ediyor

Microsoft'un Yapay Zekası 12 Saatte Irkçı Oldu

YORUMLAR