Microsoft İle Çin Arasındaki Buzlar Erimiyor!

Microsoft İle Çin Arasındaki Buzlar Erimiyor!

Çin teknoloji gündeminde son dönemlerde en ilginç  haberlere neden oluyor. Geçtiğimiz haftalarda mesajlaşma servislerini yasaklayan dünyanın en kalabalık ülkesi, hatırlarsanız kamu kurumlarında da Apple kullanmayı yasaklamıştı.

Çin bu sefer Microsoft ile uğraşmaya başladı. Ülkede bir süre önce tekel soruşturmasında Microsoft ile ilgili bazı olumsuz sonuçlara ulaşıldı. Bu araştırmadan sonra Microsoft'tan açıklama yapmasını isteyen Çin hükümeti bir süredir uzaktan görüşmelere devam ediyordu. Fakat Çin'in ne kadar kararlı olduğunu gören Microsoft, durumu kurtarmak için CEO'sunu olaya dahil etti.

Microsoft'un işletim sistemi Windows ve ofis programları arasında bir uyuşmazlık olması dolayısıyla çıkan soruşturma, Microsoft'u oldukça zor durumda bıraktı. Dünyanın en büyük ülkesi, büyük teknoloji şirketine resmen rest çekti. Kısaca 20 gün içinde olayı aydınlığa kavuşturacak bir açıklama gelmezse yasal işlemler uygulanacak. Bu da büyük ihtimal Çin'in klasik yöntemi yasaklama olacaktır.

Microsoft’un Ceo'su Satya Nadelle'nın Çin'i ziyaret etmesi bekleniyor. Olayları karıştıran tekel konusu ise oldukça karışık. Bu olayın Microsoft'un pazar payında sahip olunan dilimi kötüye kullanmaktan dolayı çıktığını düşünüyoruz. Microsoft pazar payını kötüye kullanmadığını kanıtladığı zaman olaylar çözüme ulaşacak.

Sizce Çin ile Microsoft'un arasındaki buzlar eriyecek mi?

Microsoft Yönetiminden Ayrılan Steve Ballmer Yeni Projelere Odaklanacak

YORUMLAR