Microsoft Kaynak Kodlarını Devletlere Açıyor

Microsoft Kaynak Kodlarını Devletlere Açıyor

Microsoft Dünyadaki en büyük yazılım firması olmasıyla ve Windows gibi bir işletim sistemiyle neredeyse her laptop ve masaüstü bilgisayarda bulunmasıyla güvenlik tarafında birçok ithama mağruz kalabiliyor. İstihbarat kurumlarının Windows aracılığıyla gizli bilgi topladığı yönündeki endişeleri gidermek için Microsoft Avrupada ilk defa şeffaflık ofisi açıyor.


İlki Amerika'da açılan ve ikinci şeffaflık ofisi olacak Microsoft ofisi, Avrupa Birliğinin gizlilikle ilgili endişelerini gidermek için çoktan açıldı bile. Microsoft bu ofis aracılığıyla Windows ve diğer yazılımların kaynak kodlarının devlet ve ilgili birimleri tarafından incelenmesini sağlayacak. Böylelikle güvenirliliğini arttırarak daha rahat haraket edebilecek birlik içerisinde. Açık kaynak kodlu olmadığı için tüm kodları incelenemeyen Microsoft, her ne kadar bu kodların incelenmesine izin verecekse de, kodlarla oynanmasına veya modifiye edilmesine izin vermeyecek, buradaki amaç var olan ürünün güvenirliliğinin incelenmesini sağlamak.

Windows Vista, Windows 7, Windows 8.1, Microsoft Office, Windows Server Lync, SharePoint 2010 ve Windows Embedded olan bütün sürümlerin incelemeye sunulacağı şeffaflık merkezleri, bakalım AB ülkelerinin ve hükümetlerinin arka kapı var diye şüheyle baktıkları Windows'un güvenirliliğini kanıtlayacakmı?

Parmak İziyle Oy Verebileceğiz, Ama Şimdi Değil

YORUMLAR