Microsoft Kullanıcı Alışkanlıklarını İnceleyerek Laptop'ların Batarya Ömrünü Uzatmak İstiyor

Microsoft Kullanıcı Alışkanlıklarını İnceleyerek Laptop'ların Batarya Ömrünü Uzatmak İstiyor

Laptop'larımız ile yapabileceğimiz şeylerin ucu açık şekilde sınırları olmasına rağmen, hemen hemen kullanıcılar arasında oluşan belirli kullanım şekilleri mevcut. Bunu göz önünde bulunduran Microsoft, farklı kullanıcıların neler yaptığını ve nasıl kullandıklarını inceleyerek laptopların batarya ömrünü uzatmak istiyor.

Kimi kullanıcılar laptoplarını profesyonel olarak çizim, video düzenleme, kodlama ve ses dosyaları birleştirme gibi işler için kullanırken, bazı kullanıcılar ise sadece dökümanlar üzerinde çalışabilmek için kullanıyor. Bu tür kullanıcılara bir de sadece oyun oynamak, dizi ve film izlemek için kullanan kullanıcılar da eklendiğinde laptop kullanıcılarının genel ve en popüler türleri ortaya çıkıyor. Bunu göz önünde bulundurarak çalışmalara başlayan Microsoft, farklı tür kullanıcıların alışkanlıklarına ve neleri daha çok yaptığına göre laptop batarya ömrünü uzatacak.

Çalışmalarında bir kaç tür farklı bataryayı bir araya getiren Microsoft, bataryaları farklı türdeki işler için en iyi şekilde optimize edilmiş olarak belirliyor. Yani aynı laptop üzerinde kullanılan farklı türdeki bataryalar, oyun oynamak ya da döküman üzerinde çalışmak gibi farklı kullanımlarda farklı sonuçlar ortaya çıkarıyor. İşletim sisteminin de devreye girmesi ile birlikte kullanıcıların alışkanlıkları ve neler yaptığı sürekli takip edilerek, cihaza kullanıcının şu an ne yaptığını söyleniyor ve farklı türlerden bir araya getirilen bataryaların kullanımı da buna göre şekilleniyor.

Şu ana kadar geliştirme aşamasında olan batarya konseptinde başarılı prototipler elde etmeyi başaran Microsoft, önümüzdeki yıllarda Laptop'ların daha da özelleştirilerek kullanıcıları daha mutlu etmesini sağlayabilir. Örneğin sadece döküman üzerinde çalışmak için laptop kullanıyorsanız buna uygun bir laptop sahibiyseniz bataryanız normalde olduğundan çok daha uzun dayanabilecek. Aynı şey oyun oynayanlar, video ya da ses dosyası düzenleme yapanlar için de geçerli.

Microsoft'un yeni batarya konsepti hakkındaki görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

YORUMLAR