Microsoft, Live Mesh’i Kullanımdan Kaldırıyor

Microsoft, Live Mesh’i Kullanımdan Kaldırıyor

2013 Şubat ayının gelmesiyle Microsoft’un PC senkronizasyon servisi olan Live Mesh kullanımdan kalkacak ve yerini SkyDrive alacak.

Live Mesh hayranlarını korkutacak gün geldi. Microsoft, 13 Şubat 2013 tarihinde Live Mesh hizmetini emekliye ayırmayı planladığını bildirdi.

Redmondians, dün "Inside SkyDrive" blogunda şunları yazdı: “Kalan Mesh kullanıcılarımızla iletişime geçmeye başladık ve senkronize ettikleri dosyaları nasıl saklayacakları konusunda bir dizi yönergeler ve hala kullanmakta oldukları özellikler için bazı alternatifler sunduk.”

Microsoft Live Mesh’İ 2008 yılında tanıtmıştı. Live Mesh için orijinal planlar oldukça iddialıydı; Live Mesh sadece bir senkronizasyon programından çok daha fazlası olacaktı. Fakat şu anda Microsoft’un Live Mesh’in konumunu Skydrive ile değiştirme planları olduğuna dair ipuçları bir süredir artıyor.

Microsoft yetkilileri, blog yazısında, Live Mesh’in “bir noktada”, “birkaç milyon kişi tarafından” kullanıldığını fakat çoğunun onun bulut depolama hizmeti olan SkyDrive’a taşındığını iddia etti. Şu anda, Softies’e göre, Live Mesh’in 25,000’den az aktif kullanıcısı var. Microsoft yetkilileri ise SkyDrive’ı kullanmış olan ve şu anda kullanmakta olan 200 milyondan fazla kullanıcı olduğunu söylüyor.

Geçen Kasım ayında Microsoft, SkyDrşve’a “seçici senkronizasyon”un yani çoğu Live Mesh kullanıcısının SkyDrive’a gelmesini sağlayacak özelliğin ekleneceğini duyurmuştu. Fakat bu özelliğin tümüyle bir seçici senkronizasyon olmadığını, bunu hızlı şekilde kontrol eden kullanıcılardan gelen e-postalardan ve tweetlerden anlayabiliriz.

Ayrıca Microsoft’un bu hafta içinde Xbox’a SkyDrive’ı getireceğini duyurduğunu da belirtelim. 

YORUMLAR