Microsoft, Minecraft'ı 2 Milyar Dolara Satın Alacak

Minecraft'ın yakaladığı başarıya ortak olmak isteyen Microsoft, Mojang'a 2 milyar dolarlık bir teklifle gidiyor.

Microsoft, Minecraft'ı 2 Milyar Dolara Satın Alacak

Minecraft'ın retro görünen grafikleri ve basit oynanışına rağmen dünyada milyonlarca oyuncu tarafından oynanması elbette sektördeki pek çok şirketin ağzını sulandırıyor. Bilhassa indie bir oyun olarak ortaya çıkmasına rağmen yapımcı Mojang'a milyonlarca dolar kazandıran oyun, şirketin büyümesine ve PC dışındaki diğer platformlarda da Minecraft'ın yayınlanmasına vesile oldu.

Microsoft'un uzun süredir Minecraft'a büyük ilgi beslediği bilinen bir gerçek. Her ne kadar zaman zaman şirketin oyunu satın alacağına dair çeşitli haberler ortaya çıksa da, bunların bir çoğu Mojang'ın oyunu satmaktaki isteksizliği nedeniyle boşa çıkmıştı. Lakin Wall Street Journal'den gelen haberler bu defa gerçekten bir satın alma ile karşılaşabileceğimizi ortaya koyuyor.

Adı açıklanmayan bir araştırmacıdan edinilen bilgilere göre Microsoft, Minecraft'ı satın almak için tam 2 milyar dolarlık bir teklif yapmış durumda ve anlaşma bu hafta içerisinde tamamlanacak. Elbette anlaşmanın Mojang'ın oyunu satmamakta direnmesi nedeniyle boşa çıkma olasılığı da mevcut ancak teklifin oldukça güzel olması yaratıcısı Markus Persson'un aklını çelebilir.

Geçtiğimiz günlerde oyun hali hazırda mevcut bulunduğu PC, Xbox 360, PS3 ve mobil platformlarına ek olarak PS4 ve Xbox One için de yayınlanmıştı ve bu durumun satışları biraz daha arttırması bekleniyor. Şimdiye dek 50 milyondan fazla orijinal kopyanın satılmış olması ve buna ek olarak korsan oynayanların da olması Minecraft'ın ne düzeye geldiğini bizlere gösteriyor.

Mojang'ın farklı oyun projeleri üzerinde çalışmasına rağmen şimdiye dek Minecraft kadar geniş çaplı bir popülariteyi yakalayamaması elindeki tek kozu satmak istememesi ile sonuçlanabilir. Şimdilik her iki şirketten de konuya dair bir açıklama gelmedi.

Yeni başlayanlar için Minecraft rehberimiz!

YORUMLAR