Microsoft Mobil Sektörde Yeni Bir Atak Hazırlığında Mı?

Microsoft Mobil Sektörde Yeni Bir Atak Hazırlığında Mı?

Son birkaç gün içerisinde sosyal medya üzerinde yayılan söylentilere göre Microsoft, Surface Tablet Bilgisayar ailesine 3 yeni üyeyi katma amacındaymış.

Bu 3 yeni modelden ilki eski Surface RT versiyonun revize edilmiş hali olarak planlanmakta. Fakat keskin değişiklikler göze çarpmakta. Eski modeldeki 10.6 inçlik ekranın yerine 8.6 inçlik bir ekran tercih edilmiş ve Nvidia Tegra 3 taban yerine Qualcomm tabana geçiş yapılmış.

Biraz daha yüksek performans sunan Microsoft Pro modeli de yine işlemci değişikliğine tabi tutulmuş; fakat bu işlemcinin şu an piyasaya çıkmamış olan AMD'nin "Temash" isimli işlemcisi olacağı tahmin edilmekte. Pro modelinde ekranın Surface RT modelinin aksine biraz daha büyüyerek 11.6 inçe çıkması söz konusu.

Surface Book modeli ise 14.6 inçlik bir ekran genişliğine sahip olarak, performans alanında en üst seviye çözümü sunmak için 22nm Intel "Haswell" işlemciyle donatılmış olma ihtimaline sahip.

Microsoft'un mobil sektörde rakipleri karşısındaki durumu göz önüne alınırsa, bu tip ataklar yapması pazar payını arttırması açısından gayet olası olarak kabul edilmekte. 

Önceki Microsoft Surface modellerinin tanıtımlarını aşağıdaki bağlantılardan takip edebilirsiniz:

YORUMLAR