Microsoft Mobil ve Masaüstü Office Uygulamalarının Farkını Açıkladı

Microsoft Mobil ve Masaüstü Office Uygulamalarının Farkını Açıkladı

Microsoft, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir açıklama ile mobil segmentte ve masaüstü kullanıcıları arasında farklı kullanışlara sahip olan Office uygulamalarının hem özellikleri hem de kullanımı arasındaki farkı için bir çizgi çekti. Profesyonel kullanıma yönelik olan masaüstü uygulamalarında tüm hizmetlerden faydalanabilmek için Office 365 servisine abone olunması gerekiyor.

Yakın bir zamanda Microsoft, sevilen Office uygulamalarını Android ve iOS cihazlarına da erişebilir kıldı ve kritik güncellemelerle birlikte kullanışlı fonksiyonları da bu uygulamalara katmayı ihmal etmedi. Bu uygulamalar üzerinden metinleri ve dosyaları açmak ve düzenlemek ücretsiz ve bir Office 365 aboneliğine dahil olunması da şart değil. Bu hafta Microsoft kanadından gelen bir yazılı açıklamada Microsoft'tan Kirk Koenigsbauer, belli bir ekran boyutuna kadar limitli olan cihazlarda kullanım ücretsiz kalmaya devam edeceğini söyledi.

Yapmış oldukları araştırmaya göre 10.1 inç ve altı olan ekranlar az çok mobil bir cihaz olarak kabul ediliyor. Bu durumda Office uygulamalarını kullananlar bu hizmetlerden mobil bir biçimde faydalanıyor. PC veya Mac kadar gelişmiş bir işlem kapasitesi ve kullanılabilirlik sunmayan bu cihazlarda mouse ve klavye kullanımı da yaygın değil. Onun yerine dokunmatik bir arayüz içinde sorun çözmeye çalışan kullanıcılar için profesyonel bir kullanımın mümkün olamayacağı kanısına varan Koenigsbauer, temel düzenleme ve görüntüleme seçeneklerinin ücretsiz olarak sunulmasını mantıklı buluyor.

Tüketiciler daha fazla fonksiyonu sahip olma şansına da sahip. Office 365 hizmetinin Home ve Personal isimli paketleri sayesinde mobil cihazlarda kullanım alanını genişletmek mümkün oluyor. Bu abonelik sayesinde kullanıcılar platformlar arası geçiş yaparak projelerini hem evden hem dışardan takip edip tamamlayabilirler. 1 TB OneDrive ve aylık 60 dakika Skype aramaları da bu servisin içinde yer alıyor.

Profesyonel ve iş amaçlı kullanılan Office uygulamaları için ise Office 365 hizmetine abonelik süreci başlatılmış durumda. Uygulamalardan daha fazlasına ihtiyaç duyan profesyonel kullanıcılar için güvenlik sunan servis, kullanıcıların bulundukları herhangi bir ortamdan da proje tamamlama imkanına sahip olmasını sağlayacak. İş amaçlı kullanımda sadece üyelik prensibiyle geliştirilecek olan hizmet kulağa mantıklı geliyor, çünkü ev kullanıcılarına yönelik fiyatlandırma politikalarında bir düşüş trendi yakalamak da mümkün olacak.

Günümüzde 9.2 milyon Office 365 Home ve Office 365 Personal abonesinin olduğunu belirten şirket 2014 yılında yüzde 88'lik bir büyüme yakaladı.

Microsoft Office 2016 Önizleme Sürümü Yayınlandı

 

YORUMLAR