Microsoft, Nokia Store'u Kapatıyor!

Microsoft, Nokia Store'u Kapatıyor!

Microsoft, Nokia markasını yeni akıllı telefonlarından çıkartmakla birlikte Nokia Store'un da sadece belirli modeller için ayakta kalmaya devam edeceğini açıkladı. Microsoft'un en son çıkan akıllı telefonu Lumia 535'le birlikte Nokia markasının yeni modellerden düşmesiyle birlikte görünüşe göre 2015'in ilk çeyreğinde Nokia Store'da kapatılmış olacak.

Nokia Store hala varlığını devam ettirerek Asha serisi, Symbian ve X modelleri için telefona uygulama indirmekte kullanılıyordu. Google Play ve App Store gibi işlev görev mağaza iki sene önceki istatistiklere göre günlük olarak 15 milyona ulaşan indirme alıyor. Mağazanın belirli bir kitleye hala hizmet verebilmesi açısından Nokia Store'a artık yine belirli modeller için Opera'dan ulaşılacak. 2015'in ilk çeyreğiyle beraber kullanıcılar Opera Mobile Store'a yönlendirilecek. Opera'nın mağazasında şu anda 300,000'e yaklaşmış uygulama bulunduğu biliniyor.

Nokia Store kapatılırken tüm kullanıcıların Opera Mobile Store'e geçiş yapması 2015'in ilk çeyreğinde tamamlanmış olacak. Son katkı olarak Microsoft Opera ile anlaşarak uygulama üreticilerinin de içeriklerini o yöne doğru taşımalarını destekleyeceğini belirtti. Yönlendirme aşamasında tüm geliştiricilerle iletişime geçilecek.

Herkesin öncelikli olarak aklına gelen paralı uygulamaların işlemi için ise firma geliştiricilerle iletişim kurarak müşteriler için yapılabilecek en iyi yolu araştırdıklarını söyledi. Yani Nokia Store'dan ücretli edindiğiniz bir uygulama büyük ihtimalle Opera'ya geçtiğinizde de sizin için kullanılabilir olacak. Bu konuda Opera kullanıcılara önceden satın alınan uygulamayı silmemelerini öneriyor.

Microsoft'un tamamen Nokia markasından çekilmesiyle birlikte artık büyük ihtimalle Nokia'nın mağaza ağına Opera bakacak. İkilinin birlikte çalıştığını görmek çoğu kullanıcı için garip gelecekken belki Nokia için böylesi daha hayırlı olacak.

Nokia'nın yeni ürettiği Nokia N1 Android tableti gördünüz mü?

Lumia Yazılım Kurtarma Aracı Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR