Microsoft Office Uygulamalarının İkonları Değişti

Word ikon değişimi

Office, beş yıl sonra ilk kez uygulamalarının ikonlarını değiştirme kararı aldı. Yeni Microsoft Office ikonları, sadeleştirilmiş halleriyle görenlerin beğenisini kazanmayı başardı.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Microsoft, uzun yıllardır Outlook, OneDrive, Word, Excel, PowerPoint, OneNote, SharePoint, Teams, Yammer ve Skype uygulamalarını Microsoft Office paketi içerisinde sunuyordu. Yakın zaman önce resmi blog adresi üzerinden açıklama yapan Microsoft, Windows ve Mac kullanıcılarının önümüzdeki ay itibarıyla yeni ikonlarla taşınacaklarını, Android ile iOS platformlarındaysa güncellemenin birkaç ay içerisinde yapılacağını belirtti.

İkonlarda çok daha sade ve göze hoş gelen bir tarz belirleyen Microsoft’un her logoda iki farklı katman kullandığı gözlerden kaçmadı. En önde uygulamanın baş harfi yer alırken, onun hemen altındaki katmandaysa uygulamaları ifade eden minimalist tasarımların olduğu görüldü. Microsoft yeni tasarım anlayışını, “Uygulamalara olan aşinalığı koruyarak, onların basitliğinin altını çizmek” olarak tanımladı.

Yeni tasarımlarda dikkat çeken bir başka detay ise Office uygulamalarının renklerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemesiydi. Word uygulamasında maviyi, Excel’de yeşili kullanmaya devam eden Microsoft, yazısında bahsettiği gibi “aşinalığı koruyarak” ikonları yenilemiş oldu. Yapılan değişiklikleriyse hemen yukarıda yer alan videodan görebilirsiniz.