Microsoft Okullarda Eğitim İçin Özel Bir Minecraft Versiyonu Geliştiriyor!

Microsoft Okullarda Eğitim İçin Özel Bir Minecraft Versiyonu Geliştiriyor!

Dünyanın en yaygın olarak oynanan bilgisayar ve konsol oyunları arasında yer alan Minecraft'ın eğitime pozitif katkıda bulunabilmesi için Microsoft okullarda hizmete açmak üzere Minecraft: Education Edition adlı yeni bir Minecraft versiyonu geliştiriyor. Microsoft'un duyurduğu bu yeni Minecraft sürümü temel olarak dersleri sıkıcı olmaktan kurtarmak amacıyla geliştirilmiş ve öğrenciler açısından orijinal Minecraft'tan çok da farklı olmayacak bir versiyon. Microsft'un bu projedeki temel amacı ise eğitmenlere tarih gibi derslerde yardımcı olmak ve öğrencilerin derslere keyifle katılabilmelerini sağlamak.

Minecraft: Education Edition'da gerçek dünyada yer alan piramitler, tarihi şehirler ve dünya çapındaki farklı yapılar oyun içersine yerleştirilecek ve öğrenciler bu mekanları ziyaret edip sanal bir şekilde etrafı keşfedebilecekler. Bu sayede öğrenciler bir yandan eğlenirken bir yandan da bu mekanların gerçek versiyonları hakkında da bilgi sahibi olabilecekler. Öğrencilerin bu yolla elde ettiği bilgiler de klasik yöntemlerle edinilen bilgilere göre çok daha kalıcı olabilecek ve sınavlardaki başarı yüzdesi artacak.

Minecraft: Education Edition'da öğretmenler oyun haritalarını ve haritalarda yer alan çeşitli kaynakları denetleyebilme imkanına sahip olacaklar. Microsoft Minecraft: Education Edition ile birlikte bir de öğretmenlere özel bir internet sitesi de yayına alacak. Öğretmenler bu sayede kendi Minecraft dünyalarını yükleyebilecek ve ders planlarını belirleyebilecekler.Ayrıca bu site üzerinden öğretmenler birbirleriyle yarattıkları dünyaları ve ders programlarını paylaşabilecekler.

Ülkemize göz attığımızda Minecraft'ın kötü bir geçmişe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen bir çalışma neticesinde Minecraft hakkında çocukları şiddete teşvik ettiği iddiasıyla hukuki süreç başlatılmış ve oyunun ülkemizde engellenmesi söz konusu olmuştu.

YORUMLAR