Microsoft, OneDrive ve Outlook.com İçin Şifreleme Desteği Sağlayacak

Microsoft, OneDrive ve Outlook.com İçin Şifreleme Desteği Sağlayacak

Microsoft, geçtiğimiz aylarda Google'ın Gmail e-posta servisi için sağlamış olduğu şifreleme (encryption) desteğini, aradan çok geçmeden OneDrive ve Outllok servisleri için kullanacağını açıkladı.

Bildiğiniz üzere yayılma hızı gittikçe artan internet dünyasında belki de bizim için en önemli servisler olan e-posta ve bulut depolama alanları normal güvenlik önlemleri ile korunuyor. Google ve Microsoft gibi dev şirketlerin zaman zaman güvenlik sorunları ile karşılaştığına şahit oluyoruz. Bu şirketler bu durumların önüne geçebilmek için düzenli olarak çalışmalarına devam ediyorlar.

Microsoft'un en güvenilir servisleri olarak bakılan OneDrive ve Outlook artık daha güvenli olacak. Kullanıcılarına limitli alan ile birlikte ücretsiz bulut depolama alanı sunan OneDrive artık PFS olarak bilinen Perfect Forward Secrecy şifreleme sistemi ile korunacak. Microsoft yaptığı açıklamada OneDrive'ın internet sitesi ve mobil uygulamalar için geçerli olacağını duyurdu. Bu yeni güvenlik sistemi sayesinde artık başka kullanıcıların dosyalarına ulaşarak zarar vermek isteyen kişilerin dosyalara ulaşması çok daha zor. OneDrive ile kullanıcıların sistemleri arasında çok sağlam bir şifreleme oluşturan yeni sistem dosyalara ulaşamı neredeyse imkansız hale getiriyor diyebilirim.

Aynı PFS sisteminin güvenilir e-posta servisi Outlook üzerinde de kullanılacağını açıklayan Microsoft, kullanıcılarının artık e-posta gönderdiklerinde e-postalarının şifrelenerek Microsoft ve diğer e-posta servis sağlayıcıları arasında güvenle iletileceğini bildirdi.

Bu 2 yenilik dışında Washington'da ilk şeffaflık merkezini açan Microsoft, yazılımlarının kaynak kodlarını devletlerin daha rahat kontrol ederek güvenlik sorunları olup olmadığını tespit edebileceklerini duyurdu. Ayrıca Microsoft dünya genelinde diğer şeffaflık merkezleri açarak sayıyı arttırmayı amaçladığını da belirtti.

Microsoft'un güvenlik konusunda attığı bu adımlar oldukça önemli. Hem sağlanan şifreleme desteği hem de açılan şeffaflık merkezi kullanıcıların Microsoft'a olan bakış açısını değiştirmesi açısından oldukça büyük önem taşıyor.

Herkese Photomizer 2 SE Tam Sürüm Lisansı Hediye

YORUMLAR