Microsoft Outlook'a Gmail Sürprizi

Microsoft Outlook'a Gmail Sürprizi

Google'ın Exchange ActiveSyn (EAS) desteğini sona erdirme kararı hemen hemen herkesi şok etmiş olsa da, Microsoft açıkça bunu kendi e-posta servisi olan Outlook.com'a daha fazla kullanıcı çekmek için bir fırsat olarak görüyor.

Mountain View merkezli arama devi Exchange Active Sync protokolünün 30 Ocak tarihinden sonra yeni cihazlar için kullanılamayacağını duyurdu. Protokolün kullanılamayacağı servisler arasında kişiler, takvim ve popüler e-posta hizmeti Gmail dikkat çekenlerden.

Google tarafında gelişmeler böyleyken, Microsoft'ta bu gelişmeyi fırsat bilerek tüm internet kullanıcılarına Outlook.com'a geçiş yapmalarını öneriyor ve geçişi kolaylaştırmak için de kullanıcılara bir çok araç sağlıyor.

Ayrıca Microsoft blog yazısında "Özellikle tabletleriniz ve cep telefonlarınız üzerinden kolayca ulaşabileceğiniz daha iyi bir e-posta servisi istiyorsanız milyonlarca kişinin seçimi olan Outlook.com'a sizleri de bekleriz." açıklamasını da yapmayı ihmal etmedi.

Tabi bu Microsoft'un Gmail kullanıcılarını Outlook.com'a geçirmek için yaptığı ilk deneme değil.

Geçtiğimiz aylarda Microsoft'un kiraladığı bir şirket tarafından yürütülen ve Gmail kullanıcılarını hedef alan anket sonuçları; Gmail kullanan her 5 kullanıcıdan 4'ünün Outlook.com'a geçiş yapmak için hazır olduğunu gözler önüne sermişti.

Şu an için Microsoft Outlook 25 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip, ancak Google'ın Gmail üzerinde EAS özelliğini emekliye ayırma kararı göz önüne alındığında, Microsoft'un e-posta servisinin Gmail tarafından ne kadar kullanıcıyı kendisine çekebilecek olduğu da ayrı bir merak konusu.

Windows 8 ile Gelen Yeni Özelliklerden Haberiniz Var mı?

YORUMLAR