Microsoft PC Üreticilerine Ateş Püskürüyor

Görünen o ki Microsoft düşük Windows 8 satışları için günah keçisi arayışında.

Microsoft PC Üreticilerine Ateş Püskürüyor

Görünen o ki Microsoft düşük Windows 8 satışları için günah keçisi arayışında. Microsoft'un Windows 8 geliştirilirken donanım üreticileriyle işbirliği yaptığı daha önceden biliniyordu. Bu işbirliğinde Microsoft'un dokunmatik ekranları olmazsa olmaz bir özellik olarak öne sürdüğü de belirtilmişti. İşte bu nedenlerden ötürü dev yazılım firması içindeki kaynaklardan edinilen bilgilere göre Microsoft'un PC üreticileriyle yapılan toplantılarda üreticileri dokunmatik ekranlı cihazların piyasada yaygın olmaması nedeniyle ateş topuna tuttuğu söyleniyor.

Sektör raporlarına göz atıldığında da Windows 8'in PC satışlarını hemen hemen hiç arttırmadığı gözlenebiliyor. Dokunmatik sistemler için gerçekten akıcı ve konforlu bir kullanım sunan Windows 8'in dokunmatik olmayan sistemlerde bocalaması gayet doğal olarak nitelendiriliyor. Windows 8 kullanıcılar tarafından dokunmatik bir sistemin masaüstüne uyarlanması gibi algılanmakta. Halbuki bilgisayar tarihi boyunca Microsoft'un önceliği masaüstü bilgisayarlardı.

Olaya bir de üreticilerin gözünden bakmak gerekli. Standart monitörlerle karşılaştırıldığında dokunmatik monitörlerin maliyetleri çok daha yüksek. Bu da hem üretimin daha az olmasını hem de kullanıcıların fiyatı nedeniyle bilgisayarlarından uzaklaşmalarını beraberinde getirmekte. Dokunmatik monitör maliyetleri daha düşük olsaydı Windows 8 başarılı olmaya bir adım daha yaklaşabilirdi. Ayrıca dokunmatik ekranlara bağlı bir sistem alışkanlıklarını terk etmeyi sevmeyen kullanıcıları da kaybetme anlamına gelmekte.

Peki çözüm ne olabilirdi? Dokunmatik bilgisayarlar ve dokunmatik olmayan bilgisayarlar için farklı Windows versiyonları piyasa açısından daha mantıklı olabilirdi. "Windows Touch" gibi yeni bir marka firmanın itibarını da arttırabilirdi. Farklı ihtiyaçlara göre farklı ürünler sunan bir firma, her ihtiyaca tek çözüm sunan bir firmadan daha çok müşteriye ulaşıp beğenisini kazanabilmekte.

Intel de Windows 8'den şikayetçi

YORUMLAR