Microsoft PowerPoint'e Gerçek Zamanlı Çeviri Eklentisi Geliyor

Microsoft PowerPoint'e Gerçek Zamanlı Çeviri Eklentisi Geliyor

Şayet Skype’ın gerçek çeviri özelliğini başarılı bulduysanız, muhtemelen Microsoft PowerPoint’in gerçek zamanlı çeviri eklentisinden de çok etkileneceksiniz. Şu an için test aşamasında olan gerçek zamanlı çeviri eklentisi, PowerPoint sunumlarında anlatıcının sesini istenilen dillere çevirebiliyor.

Gerçek zamanlı çeviri eklentisi, halka açık olarak ilk kez şirketin olağan konferansı olan Build 2017 etkinliğinde test edildi. Microsoft idarecilerinden Harry Shum tarafından yapılan tanıtımda İspanyolca ve Çinceden İngilizceye çeviriler yapılarken, İspanyolca cümleler ilk denemede başarıyla İngilizceye aktarıldı. Çince ifadelerin çevirisinde ise ancak birkaç denemeden sonra başarılı sonuç alınabildi.

PowerPoint’in gerçek zamanlı çeviri eklentisi ilk olarak sunum yapan kişinin ismini, sunum esnasında konuşulacak dili ve çevrilmesi gereken dili öğrendikten sonra; sunum esnasında gerçek zamanlı olarak sunumu gerçekleştiren kişinin sesini altyazılama suretiyle dinleyicilere tercüme ediyor. Eklentinin aktif olarak kullanılabilmesi için ise ilk etapta Microsoft Translator uygulamasının kurulup, PowerPoint ile senkronize edilmesi gerekiyor.

Henüz test aşamasında olan eklenti Build Konferansı’nda ufak tefek aksaklıklara rağmen oldukça beğeni topladı. Eklenti sayesinde özellikle uluslararası toplantılarda yapılan sunumların önündeki dil bariyerlerinin ortadan kalkacağına inanılıyor.

Skype Artık Konuşmaları Anında 10 Farklı Dile Çevirebiliyor

YouTube'ta Başlıklar ve Açıklamalar da Çevirilebilecek

YORUMLAR