Microsoft Renk Körleri İçin Rengarenk Özel Bir Uygulama Hazırladı

Microsoft Renk Körleri İçin Rengarenk Özel Bir Uygulama Hazırladı

 

Color Binoculars adı verilen basit bir kod yığını renk körlerine rehberlik edecek. Microsoft renk spektrumunu ayır eden ve bu tür rahatsızlığı olan kullanıcılarına renk körlüğünü aşabilmeleri için geliştirdiği Color Binoculars uygulamasını hizmete sundu.

Her ne kadar renk körlüğü için özel lensler ve gözlükler geliştirilmiş olsa da Microsoft’un Color Binoculars uygulaması bu hizmeti mobil telefonlar aracılığı ile veriyor.

Uygulama sadece akıllı telefonlarda kullanılmıyor, tabletlerde de son derece işlevsel olarak çalışıyor. Color Binoculars karmaşık renk tonlarının algılanabilmesinde kullanıcılara yardımcı oluyor. Uygulama kırmızı, pembe ve yeşil tonlarında tanımlama zorluğu çeken renk körlerinin kabusunu ortadan kaldırıyor.

Çoğu renk körü insan bu durumdan çok geç haberdar olabiliyorlar. Durumu öğrendikleri zaman o ana kadar dünyayı ne kadar yanlış algıladıklarının farkına vardıklarında şok yaşıyorlar.

Eğer sizde renk körü olup olmadığınızı merak ediyorsanız 38 farklı renk tablası üzerinde deneme yaparak bunu öğrenebilir yada buradan bir test uygulaması indirebilirsiniz. Belki daha sonra Color Binoculars uygulamasına ihtiyacınız olup olmadığına da karar verebilirsiniz.

Color Binoculars iOS için ücretsiz olarak markette yerini aldı. 

Google, Renk Körlerine Özel Chrome Eklentisini Çıkardı

Renk Körlüğünün Sonunu Getiren Gözlük Üretildi

YORUMLAR