Microsoft, Sahte Çağrı Merkezlerini Kapatacak!

Microsoft 2019 ilk çeyrek

Dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin çağrı merkezlerinin çoğunluğu Hindistan'da bulunuyor. Ancak bu çağrı merkezlerinin bir kısmı sahte, dolandırıcılık amaçlı. Bu haftanın başlarında, New Delhi'nin başkentinde polis, 16 sahte çağrı merkezine baskın düzenledi ve sahte müşteri hizmetlerinde dolandırıcılık yaptığı için yaklaşık 36 kişiyi tutukladı. Hint polis teşkilatı Microsoft'un dijital suç birimi ile ortaklaşa çalışarak, “teknik destek” adı altında 100 $ ile 500 $ arasında ücretler alarak insanları dolandıran bu dolandırıcıları çökertti. Geçtiğimiz ay da yine Microsoft'un büyük yardımı ile 10 sahte çağrı merkezi kapatılmıştı. Microsoft ve Hindistan polisi bu dolandırıcıların peşini bırakmayacaklarını operasyonlarına devam edeceklerini söyledi.

Peki Bu Dolandırıcılık Nasıl İşliyor?

Kullanıcıların girdiği çeşitli web sitelerinde pop-up uyarılarında web reklamları yerleştirilerek, bilgisayarlarında virüs olduğu söyleniyor ve hemen ekranda yazan numarayı aramaları isteniyor. Numarayı arayan kullanıcıların sahte çağrı merkezlerinde çalışan dolandırıcılarla görüşmeleri sağlanıyor. Dolandırıcılar da kullanıcılara bir miktar para karşılığında uzaktan yardımda bulunabileceklerini söylüyorlar.

Microsoft'un yaptığı araştırma bu tür pop-up'larla karşılaşan insanların yüzde 20'sinin ekranda yazan numarayı aradığını, yüzde 6'sının biraz para ödediğini ve yüzde 14'ünün de istenilen tüm parayı ödediğini ortaya çıkardı. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında, 153.000 müşterinin de teknik destek dolandırıcılığı kurbanı olduğu açıklamalar arasında.

Siz siz olun böyle bir pop-up ile karşılaştığınızda dolandırıcı mağduru olmamak için sekmeyi kapatın.