Microsoft Sıkıntıda, Windows Phone Kullanıcıları Gemiyi Terk Ediyor

Microsoft Sıkıntıda, Windows Phone Kullanıcıları Gemiyi Terk Ediyor

Microsoft, Lumia’nın dümenine geçtiğinden bu yana hala kullanıcılarını cezbedecek bir telefon üretemedi. Bu yüzden Windows Phone kullanıcı sayısı gittikçe azalıyor. 

Microsoft’un sürekli orta sınıf telefonlar üretiyor olması şirketi zora sokuyor. Tüketicinin beklentisini karşılamayan, üstün özellikler taşımayan, kendini tekrar eden Lumia modelleri artık pazarda çok rağbet görmüyor. Teknolojik yorumlara bakılacak olursa Microsoft, hala Lumia 640 ve Lumia 640 XL modeli telefon alt yapısını aşamıyor. Bu seçimi de Microsoft Windows Phone’un pazarda erimesine yol açıyor.

Windows Phone’un bu düşüşü akıllara Blackberry’in yaşadığı sıkıntıyı akıllara getiriyor. Gittikçe iOS ve Android işletim sistemleriyle tekelleşen pazarda, farklı işletim sistemlerine nefes alacak yer kalmıyor. Microsoft bu yüzden uygulamalar bazında da olsa pazarda yer kazanmaya çalışıyor, ancak cihaz tarafı oldukça zayıf kalmış gibi görünüyor.

Windows Phone kullanıcıları Microsoft’un iOS ve Android üzerinde uygulama temelli yayılma politikasından hoşlanmıyorlar. Bu durumu, uygulamalarını başka platformlara yaymak isteyen Microsoft’un yeni ve daha yetenekli bir telefon çıkaramayacağının işareti olarak görüyorlar. Microsoft’tan umudunu kesenler yavaş yavaş bu gemiden inmeye başladılar bile. Sadece ABD telefon pazarında Windows Mobile 2015 Ocak ayından bu güne, yüzde 1 kayıp yaşadı.

Windows Phone'un 2014 Karnesi

Windows Phone'da Android Uygulamalarını Kullanabileceğiz!

Microsoft, Windows Phone'a Devam Etmeli Mi?

YORUMLAR