Microsoft Surface Tablet Yüzünden Dava Edildi

Microsoft Surface Tablet Yüzünden Dava Edildi

Microsoft’un Surfacetableti 32 GB ve 64 GB’lık modeller olarak piyasaya sürüldü ve ürünün satışları yurtdışında oldukça iyi gidiyor. Ancak son yaşanan problemler cihazın 32 GB’lık versiyonunun aslında 16 GB olduğunu, 64 GB olan modelin ise 48 GB yer barındırdığını gösteriyor.

Kaliforniyalı avukat Andrew Sokolowski Microsoft Surface tableti 32 GB alana sahip olacağı düşüncesiyle aldıktan sonra cihazın sadece bunun yarısını kullanmaya izin verdiğini görerek çileden çıktı. Kandırıcı reklam politikasından dolayı Microsoft’a dava açan Sokolowski’nin sorunu biraz karmaşık görünüyor.

Zira Microsoft Surface gerçekten 32 GB depolama alanına sahip ancak bunun 16 GB’lık kısmı Windows işletim sistemi tarafından kullanılıyor. Şirket bu durumu web sitesinde zaten açıklıyor ve tablet içerisinde yüklü gelen Word, Excel, kurtarma araçları ve diğer uygulamaların 16 Gb alan kapladığını belirtiyor.

Microsoft bu konuda şu açıklamayı getirdi:

“Müşteriler işletim sistemi ve ön kurulumlu gelen uygulamaların cihazın iç depolama alanında yer aldığını ve toplam boş alanı tükettiğini anlamalılar.”

Dava Los Angeles Yüksek Mahkemesi’nde yürütülüyor ve Microsoft’un cihaza dair reklamlarının değiştirilmesi talebi ile verilen zararların karşılanmasını içeriyor.

YORUMLAR