Microsoft'tan Tarihi Hamle! Chrome Tabanlı Tarayıcı Geliştiriyor

microsoft chrome tarayıcı

Google Chrome, Opera ya da Brave, hangisini kullanıyorsanız kullanın, çok tercih edilen birçok internet tarayıcısı Chromium tabanlı geliştiriliyor. Chrome'un Blink motoru, internet dünyasını her geçen gün biraz daha domine ederken, uzun süredir kendi tarayıcılarını geliştirmekle meşgul olan Microsoft'tan ilginç bir hamle geldi. Ortaya çıkan yeni iddialara göre, Microsoft Chrome tabanlı tarayıcı geliştirmeye başladı.

Windows Central isimli internet sitesi tarafından haberleştirilen detaylarda, Microsoft'un Internet Explorer ve Edge'i bir kenara bırakıp, şimdilik Anaheim olarak adlandırılan Chrome tabanlı bir internet tarayıcısı yayınlayacağı bilgisine yer verildi. Halihazırda Windows 10 kullanıcılarına Edge kullanmayı dayatan Microsoft, yeni işletim sistemiyle birlikte tanıttığı tarayıcıyı EdgeHTML motoruyla geliştirmişti.

Geçtiğimiz ay yayınlanan bir başka haberde Microsoft'un, Windows 10 kullanan ARM bilgisayarlarda Chrome kullanılabilmesi için Google ile ortak çalışma yürüttüğü dile getirilmişti. Konuyla ilgili açıklamalar yapan uzmanlar ise Microsoft'un Chrome'a ihtiyaç duyan Electron altyapısının doğal olarak Visual Studio Code çalışabilmesi için böyle bir adım attığını dile getirmişlerdi.

Microsoft, Chrome tabanlı internet tarayıcısı ile her seferinde tekerleği yeniden icat etmesine gerek olmadığını en sonunda anlarken, Anaheim adı verilen tarayıcının nasıl görüneceği ya da hangi özellikleri bulunacağı şimdilik bilinmiyor.